თეა წულუკიანი: კიდევ ერთხელ მინდა შევახსენო ყველა იმ პირს, ვისაც ჩვენ ახსნა-განმარტებისთვის ვიწვევთ სხდომაზე, რომ ჩვენ არ ვხუმრობთ!
კიდევ ერთხელ მინდა შევახსენო ყველა იმ პირს, ვისაც ჩვენ ახსნა-განმარტებისთვის ვიწვევთ სხდომაზე, რომ ჩვენ არ ვხუმრობთ! — ასე გამოეხმაურა ენმ-ს ხელისუფლების საქმიანობის შემსწავლელი დროებითი საგამოძიებო კომისიის ხელმძღვანელი თეა წულუკიანი კოალიცია ძლიერი საქართველოსთვის ერთ-ერთი ლიდერის, მამუკა ხაზარაძისთვის სასამართლოში გირაოს შეფარდებას.
მისი თქმით, "არსებითი განხილვის პროცესში მოსამართლემ ჩათვალა, რომ აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის გამოყენება საჭირო არ არის. ჩვენ მხოლოდ შეგვიძლია, რომ ამ შეფასებას დავეთანხმოთ".
"ჩვენ, როგორც კომისია, უნდა გამოვეხმაუროთ საქართველოს სასამართლო ხელისუფლების მიერ დღეს მიღებულ გადაწყვეტილებას მამუკა ხაზარაძესთან დაკავშირებით. ამ გადაწყვეტილებით ირკვევა, რომ სისხლის სამართლის პროცესის პირველი ეტაპი დასრულდა, რომელიც საქმის არსებითად განხილვისთვის მომზადებას გულისხმობს. დაიწყება საქმის არსებითი განხილვა. არსებითი განხილვის პროცესში მოსამართლემ ჩათვალა, რომ აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის გამოყენება საჭირო არ არის. ჩვენ მხოლოდ შეგვიძლია, რომ ამ შეფასებას დავეთანხმოთ ვინაიდან, ასეთი კატეგორიების საქმეებზე ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მეხუთე მუხლის, მესამე პუნქტით სწორედ ასეთი გადაწყვეტილების მიღებაა სტანდარტი და კონვენციურ სტანდარტთან შესაბამისი. ახლა ჩვენ არსებით განხილვას დაველოდებით. როგორც იცით, უკვე არსებითი განხილვის შედეგად, მოსამართლეს გადაწყვეტილების რამდენიმე ვარიანტი აქვს, მათ შორის, სისხლის სამართლის ჯარიმა და ასევე, პატიმრობა ერთ წლამდე. ეს პროცესი გრძელდება და ჩვენ, როგორც დამკვირვებლები, ამ პროცესს ყურადღებით ვაკვირდებით.
კიდევ ერთხელ მინდა შევახსენო ყველა იმ პირს, ვისაც ჩვენ ახსნა-განმარტებისთვის ვიწვევთ სხდომაზე, რომ ჩვენ არ ვხუმრობთ! ჩვენ ამ საკითხს სერიოზულად ვუდგებით და გვაქვს მოლოდინი, რომ მოწვეული პირებიც სერიოზულად მიუდგებიან ამ პროცესს", — განაცხადა წულუკიანმა.
შეგახსენებთ, რომ თბილისის საქალაქო სასამართლოში კოალიცია ძლიერი საქართველოსთვის ერთ-ერთ ლიდერს, მამუკა ხაზარაძეს აღკვეთის ღონისძიების სახით 50 000-ლარიანი გირაო დღეს შეეფარდა.
მამუკა ხაზარაძის განცხადებით, ადვოკატებთან მოლაპარაკებების შემდეგ გადაწყვეტს, გადაიხდის თუ არა სასამართლოს მიერ დაკისრებულ 50 000-ლარიან გირაოს. ხაზარაძემ ასევე დასძინა, რომ მისი პოლიტიკაში ჩართვის შემდეგ, ქართული ოცნების მხრიდან მისი დისკრედიტაციის მცდელობა მიმდინარეობს.