პარასკევს სამხრეთ-აღმოსავლეთ აზიაში ძლიერი მიწისძვრა მოხდა მიანმარში, რასაც რამდენიმე ადამიანი ემსხვერპლა და დიდი ზიანი მიაყენა, ბანგკოკში მაშველები დანგრეული შენობის ნანგრევებში 81 ადამიანს ეძებენ დანგრეული შენობის ნანგრევებში. ამის შესახებ Reuters წერს.
მათი ცნობით, მინიმუმ 3 ადამიანი დაიღუპა მიანმარის ქალაქ ტაუნგუში მეჩეთის ნაწილობრივ ჩამონგრევის შედეგად, ადგილობრივი მედიის ცნობით, სულ მცირე 2 ადამიანი დაიღუპა და 20 დაშავდა აუნ ბანში სასტუმროს ჩამონგრევის შედეგად.
ბანგკოკის გუბერნატორმა ჩადჩარტ სიტიპუნტმა თქვა, რომ შენობის ადგილზე 3 ადამიანი დაიღუპა. მან გააფრთხილა შესაძლო შემდგომი ბიძგების შესახებ და ხალხს სიმშვიდისკენ მოუწოდა.
შეერთებული შტატების გეოლოგიურმა სამსახურმა (USGS) განაცხადა, რომ მიწისძვრა 7,7 მაგნიტუდის იყო და 10 კმ სიღრმეზე (6,2 მილი) მოხდა. მიწისძვრის ეპიცენტრი მიანმარის ქალაქ მანდალაიდან დაახლოებით 17 კილომეტრში იყო, სადაც დაახლოებით 1,5 მილიონი ადამიანი ცხოვრობს.