სოციალური სამართლიანობის ცენტრი თეატრალურის სტუდენტებისათვის სტატუსის შეწყვეტასა და დაჯარიმებას სასამართლოში გაასაჩივრებს
სოციალური სამართლიანობის ცენტრი (SJC) განცხადებას აქვეყნებს, რომელშიც აღნიშნულია, რომ ორგანიზაცია თეატრალური უნივერსიტეტის გაფიცული სტუდენტებისთვის სტატუსის შეწყვეტასა და დაჯარიმებას სასამართლოში გაასაჩივრებენ.
"მიგვაჩნია, რომ სტუდენტებისთვის დისციპლინური პასუხისმგებლობის უმკაცრესი ფორმის გამოყენება იმ ფონზე, როდესაც მათ მიმართ სხვა ზომები გამოყენებული არ ყოფილა, დაუსაბუთებელი და არაპროპორციულია. სტუდენტის სტატუსის შეწყვეტა პროტესტში მყოფ ახალგაზრდებს პრაქტიკულად განათლების მიღების უფლებას ართმევს და მათი მოსაზრებების და გამოხატვის გამო დევნის ნიშნებს შეიცავს.
პრობლემურია, რომ ეთიკის ახალი კოდექსი სტუდენტების უფლებების არსებითი შეზღუდვას უშვებს და სტუდენტისთვის სტატუსის შეწყვეტის შესაძლებლობას იძლევა იმ შემთხვევაშიც, თუ სტუდენტის მიმართ მანამდე არც ერთი ნაკლებად მკაცრი პასუხისმგებლობის ზომა გამოყენებული არ ყოფილა. კომისია სტუდენტებს ამ კოდექსით გათვალისწინებული ორი ან მეტი ქმედების ჩადენას ედავება (რაც ეთიკის კოდექსის არაერთგზის/მრავლობით დარღვევად მიიჩნევა — მუხლი 3.3).
აღსანიშნავია, რომ სხდომის ოქმში მითითებულია ეთიკის კოდექსის 10-მდე სხვადასხვა დებულების დარღვევა, თუმცა მიღებულ გადაწყვეტილებაში არ არის დაკონკრეტებული, თუ რა ქმედებით გამოიხატა ცალკეული პირების მხრიდან შესაბამისი ნორმის დარღვევა, რის გამოც პასუხისმგებლობები არ არის ინდივიდუალიზებული სტუდენტების მიხედვით.
კომისიის გადაწყვეტილება დისციპლინური პასუხისმგებლობის დაკისრების შესახებ საჩივრდება უნივერსიტეტის რექტორთან, რომელიც ადმინისტრაციის ხელმძღვანელთან ერთად განიხილავს საკითხს და გამოსცემს ბრძანებას ეთიკის კომისიის გადაწყვეტილების ძალაში დატოვების ან მისი გაუქმების თაობაზე (მუხლი 5.8). ეთიკის კომისიის გადაწყვეტილების გასაჩივრების წესი და ვადა მხოლოდ 2025 წლის 12 მარტს უნივერსიტეტის საიტზე განთავსებულ ეთიკის კომისიის დებულებით არის განსაზღვრული. დებულების მიხედვით, კომისიის მიერ გამოტანილი საბოლოო გადაწყვეტილება საჩივრდება უნივერსიტეტის რექტორთან (მუხლი 3.3) კომისიის მიერ გამოტანილი გადაწყვეტილების გაცნობიდან 10 დღეში. გაცნობად კი ითვლება მხარის ელექტრონული ფოსტის მისამართზე გადაწყვეტილების ელექტრონული ფორმით გადაგზავნა (მუხლი 4.4); ამავდროულად, 2025 წლის 7 მარტის სხდომის ოქმში, რომლითაც სტუდენტებს სტატუსი შეუწყდათ, გასაჩივრების 3 დღიანი ვადაა მითითებული.
აღსანიშნავია, რომ ეთიკის კომისიის მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებაში პირდაპირ არის მითითებული, რომ გადაწყვეტილება ძალაში შედის ხელმოწერისთანავე. თუმცა პარალელურად, უნივერისტეტის მიერ 10 მარტს, სოციალურ ქსელში გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, რექტორის ბრძანება სტუდენტებისთვის სტატუსის შეწყვეტის შესახებ ჯერ არ იყო გამოცემული.[1] მიუხედავად ამისა, ვიდრე უნივერსიტეტის რექტორი ეთიკის კომისიის გადაწყვეტილებას არ გააუქმებს და ახალ გადაწყვეტილებას არ მიიღებს, სტუდენტებს სტატუსი შეწყვეტილი აქვთ (მუხლი 5.9). შესაბამისად, ამ დროისთვის, სტუდენტები არ სარგებლობენ სტუდენტის სტატუსით და ისინი ვერ მიიღებენ სასწავლო პროცესში მონაწილეობას და ვერ ისარგებლებენ განათლების უფლებით.
სოციალური სამართლიანობის ცენტრი მოუწოდებს თეატრალური უნივერსიტეტის ადმინისტრაციას და მის რექტორს, გიორგი შალუტაშვილს: აღუდგინოს სტუდენტებს სტატუსი და არ შეუზღუდოს მათ სასწავლო პროცესში მონაწილეობისა და განათლების მიღების უფლება; უზრუნველყონ სტუდენტების მიერ საქართველოს კონსტიტუციით გარანტირებული შეკრების უფლებით სარგებლობა, მათ შორის, უნივერსიტეტის ჭერქვეშ.
თეატრალური უნივერსიტეტის სტუდენტების ინტერესებს სოციალური სამართლიანობის ცენტრი იცავს და მათთვის სტატუსის შეწყვეტის და დაჯარიმებების გადაწყვეტილებებს შესაბამის ორგანოებში გავასაჩივრებთ", — ვკითხულობთ SJC-ის განცხადებაში.