"შემაშფოთებელია იმ ძალადობრივი ქმედებების ხილვა, რასაც სამართალდამცავები იყენებენ" — იოსელიანი ქაცარავას ცემის ფაქტს ეხმიანება
მოკლედ: სახალხო დამცველი ლევან იოსელიანი დავით ქაცარავას ცემის ფაქტს ეხმაურება და აცხადებს, რომ შემაშფოთებელია იმ ძალადობრივი ქმედებების ხილვა, რასაც სამართალდამცავი უწყება არაერთ შემთხვევაში კვლავ იყენებს.
დეტალები: სახალხო დამცველის რწმუნებულები კლინიკაში დავით ქაცარავას სანახავად მივიდნენ, თუმცა, სახის ძვლების მოტეხილობის გამო, ქაცარავას უტარდება ოპერაცია და მისი ნახვა ვერ შეძლეს:
- "სახალხო დამცველი აქციების პარალელურად გამუდმებით მიუთითებს, რომ პოლიციამ უნდა გამოიყენოს მხოლოდ აუცილებელი და პროპორციული ძალა, და იმოქმედოს კანონის ფარგლებში".
- სახალხო დამცველი მოუწოდებს შინაგან საქმეთა სამინისტროს და სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურს — უმოკლეს დროში ჩაატაროს ეფექტიანი გამოძიება, ყველა მოძალადე პოლიციელის მაქსიმალურად სწრაფი იდენტიფიცირების მიზნით.
მსგავსი: მოვუწოდებთ სპეციალური დანიშნულების რაზმის თანამშრომლებს, არ შეასრულონ უკანონო ბრძანებები — საია
სახალხო დამცველი აღნიშნავს, რომ იმ ფონზე, როდესაც უკვე დაკავებულია აქციის ექვსი მონაწილე სისხლის სამართლის წესით და ადმინისტრაციული წესით — ჯამში 150-ზე მეტი მოქალაქე, დღემდე არც ერთი პოლიციელის პასუხისმგებლობის საკითხი არ დამდგარა.
- "კიდევ ერთხელ ხაზს ვუსვამთ, რომ ეს წაახალისებს დაუსჯელობის განცდას", — აცხადებს სახალხო დამცველი და აღნიშნავს, რომ აქციებზე სამართალდამცავების მხრიდან ადგილი აქვს ფიზიკური ძალადობის შემთხვევებს ჟურნალისტების მიმართ.
- "ჟურნალისტის საქმიანობაში ხელშეშლა და მასზე ძალადობა უკიდურესად მიუღებელია და საჭიროებს დაუყოვნებლივ რეაგირებას — ეფექტიანი გამოძიების ჩატარებას".
გაიგე მეტი: აქციაზე დაკავებული დავით ქაცარავა მძიმედ არის ნაცემი — ის კლინიკაშია გადაყვანილი
კონტექსტი: დავით ქაცარავა სპეცრაზმმა დღეს, 14 მაისს, პარლამენტთან დააკავა, რუსული კანონის მიღების შემდეგ.
- ექიმის თქმით, ქაცარავას თვალი დაზიანებული აქვს, თუმცა მხედველობა არ დაუკარგავს.
- ნაცემი აქტივისტი სტაციონარში 2-3 დღის განმავლობაში დარჩება
- სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის განცხადებით, ქაცარავას ცემის ფაქტზე, გამოძიება დაიწყეს.