მოკლედ, ამ ამბის შესახებ: დღეს, 2024 წლის 9 აპრილს, თბილისში, რუსული კანონის წინააღმდეგ თავისუფლების მარში გაიმართა.
- ქუჩაში გასული მოქალაქეები სკანდირებდნენ: კი ევროპას, არა — რუსულ კანონს.
- მარში დაიწყო რესპუბლიკის მოედნიდან 18:00-ზე და გაგრძელდა საქართველოს პარლამენტის შენობის წინ.
- აქციის ორგანიზატორებმა თქვეს, რომ პროტესტი გაგრძელდება 15 აპრილს.
- ორშაბათს, 15 აპრილს, პარლამენტის იურიდიულ კომიტეტში რუსული კანონის პირველი მოსმენაა ჩანიშნული. შესაბამისად, მომდევნო კვირის დასაწყისში დაგეგმილი პროტესტი სწორედ ამის წინააღმდეგ მიემართება.
- "ეს არის რამდენიმე ეტაპიანი ბრძოლა. კიდევ იქნება ბევრი ეტაპი და კიდევ ბევრჯერ მოგვიწევს შეკრება. ჩვენ ამისთვის მზად ვართ, ამისთვის ვიგეგმებით, ამ ბრძოლას აუცილებლად მოვიგებთ!", — თქვეს მათ.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: დღევანდელი თავისუფლების მარშით, ისევე, როგორც გუშინდელი, 8 აპრილის პროტესტით, მოქალაქეები რეაგირებენ ხელისუფლების მორიგ მცდელობაზე, მიიღოს რუსული კანონი და "უცხოური ძალის ინტერესების გამტარებელ ორგანიზაციად" გამოაცხადონ დამოუკიდებელი მედიასაშუალებები და არასამთავრობო ორგანიზაციები.
- ამასთან, ამგვარი ანტიდასავლური კანონპროექტის ინიციირებითა და ხელისუფლების მაღალჩინოსნების ღიად ანტიდასავლური განცხადებებით, ქართული ოცნების რიტორიკა მტრად განსაზღვრავს ქვეყნის დასავლელ სტრატეგიულ პარტნიორებს და არა რუსეთს, რომელსაც ოკუპირებული აქვს საქართველოს ტერიტორიების 20%, აგრძელებს შეუჩერებელ "ბორდერიზაციას" და ღიად ავლენს უკვე ოკუპირებული ტერიტორიების ანექსიის მცდელობებს.