რა ხდება კერძო უნივერსიტეტების სტატუსშეჩერებული სტუდენტებისთვის დავალიანების დაფარვის საკითხზე
რატომ არის მნიშვნელოვანი: ფინანსური დავალიანების გამო სტატუსშეჩერებული სტუდენტების პრობლემები წლებია განხილვის საგანია, როგორც პროფესიულ წრეებში, ასევე, ოპოზიციური პარტიების და უფლებადამცველების მიერ.
- 2023 წლის 15 სექტემბრამდე მთავრობა ამ საკითხზე ქმედითი ნაბიჯების გადადგმისგან თავს იკავებდა — ამ დღეს კი მთავრობის სხდომაზე პრემიერმინისტრმა განაცხადა, რომ გადასახადის გამო სტატუსშეჩერებულ სტუდენტებს დავალიანება გაუნულდებათ.
- განათლების სამინისტრომ განაცხადა, რომ ეს გადაწყვეტილება ეხებოდა საჯარო და კერძო უნივერსიტეტების დაახლოებით 30 000-მდე სტუდენტს.
სტრიქონებს შორის: პრემიერის ამ გადაწყვეტილების წინ უძღოდა სკანდალი, რომელიც მისი შვილის პენსილვანიის უნივერსიტეტში ჩასაყვანად სამთავრობო თვითმფრინავის გამოყენებას მოჰყვა.
- ამავდროულად, ეს პირველ შემთხვევა არ არის, როდესაც მმართველი გუნდი დავალიანებას ანულებს ამომრჩევლის გულის მოსაგებად — რამდენიმე წლის წინ მოქალაქეებს წინასაარჩევნოდ ბანკის ვალებიც გაუნულდათ.
- გარდა ამისა, აღსანიშნია სტუდენტების განსაკუთრებული როლი რუსული კანონის საწინააღმდეგო აქციების ორგანიზებაში — ამის გამო ჩნდება კითხვის ნიშნები, რომ ეს პარტიის ინტერესების გათვალისწინებით მიღებული გადაწყვეტილებაა.
რა ხდება ახლა: გუშინ რამდენიმე მედიამ წყაროზე დაყრდნობით განაცხადა, რომ მთავრობამ კერძო უნივერსიტეტებს მოსთხოვა, დავალიანება სტუდენტებს თავად გაუნულონ.
- მთავარი არხის, ტაბულა, ფორმულას და TV პირველის ინფორმაციით, ამ საკითხის განსახილველად კერძო უნივერსიტეტების წარმომადგენლები მთავრობის ადმინისტრაციაში დაიბარეს.
- მათი წყაროს აცხადებს, რომ მოთხოვნას ზოგიერთი უნივერსიტეტი დათანხმდა, თუმცა, ნაწილმა უარი განაცხადა.
- დღეს მსგავსი ინფორმაცია მიაწოდეს On.ge-საც.
ამ ცნობებს დროში დაემთხვა თავისუფალი და აგრარული უნივერსიტეტების განცხადება, რომელშიც არ არის საუბარი მთავრობის მოთხოვნაზე, მაგრამ ხაზგასმულია, რომ წლებია ეწევიან და გააგრძელებენ სტუდენტების განათლებისა და კვლევის მხარდაჭერას სხვადასხვა შიდა რესურსით.
- მათივე განცხადებით, ხარისხიანი განათლების ხელმისაწვდომობისათვის სოციალურად დაუცველ ყველა სტუდენტს ყოველ წელს სრულად უფინანსებენ სწავლის საფასურს, ყოველგვარი დამატებითი წინაპირობის გარეშე.
"ბოლო 4 აკადემიური წლის განმავლობაში სოციალურად დაუცველი სტუდენტების სწავლის დაფინანსებამ დაახლოებით 2,5 მილიონი ლარი შეადგინა. ეს შესაძლებლობას აძლევს ნებისმიერ სოციალურად დაუცველს, რომელსაც სწავლა სურს თავისუფალ ან აგრარულ უნივერსიტეტებში, უფასოდ მიიღოს მაღალი ხარისხის განათლება. აღსანიშნავია, რომ ცოდნის ფონდი თავისუფალი უნივერსიტეტის ყველა სტუდენტს, ყოველგვარი დამატებითი წინაპირობის გარეშე, ყოველწლიურად უფინანსებს სწავლის საფასურის ნაწილს. ამ დაფინანსებამ ბოლო ათწლეულის განმავლობაში ჯამში დაახლოებით 40 მილიონი ლარი შეადგინა", — აცხადებენ უნივერსიტეტები.
- მათივე განმარტებით, თავისუფალი და აგრარული უნივერსიტეტები საბაკალავრო პროგრამის თითოეულ სტუდენტს, პროგრამით გათვალისწინებული კრედიტების გარდა, უფასოდ ანიჭებს დამატებით 15 კრედიტს, რაც თითოეული სტუდენტისათვის დაახლოებით 1500 ლარის დაფინანსებას გულისხმობს.
- ასევე, ამბობენ, რომ თავისუფალ და აგრარულ უნივერსიტეტებში სწავლა უფინანსდებათ ეროვნული და საერთაშორისო ოლიმპიადების მონაწილეებსა და პრიზიორებს — ცოდნის ფონდი ერთი წლის სწავლის საფასურს უფინანსებს ეროვნულ გამოცდებში საუკეთესო შედეგების მქონე აბიტურიენტებს, რომლებიც თავისუფალ და აგრარულ უნივერსიტეტში აბარებენ, ასევე აფინანსებს სტუდენტების საერთაშორისო თუ ადგილობრივ კონკურსებსა და კონფერენციებში მონაწილეობას.
- "საგულისხმოა, რომ დაწყებული სემესტრის პირველი 30 კალენდარული დღის განმავლობაში ნებისმიერ სტუდენტს შეუძლია გადახდილი თანხა უკან დაიბრუნოს აკადემიურ შვებულებაში გასვლის შემთხვევაში. ასევე, სტუდენტს შეუძლია სემესტრული სწავლის დაწყება სწავლის საფასურის წინასწარ გადახდის გარეშე.
თავისუფალი და აგრარული უნივერსიტეტების სტუდენტებს ვადაგადაცილებულ გადახდებზე არ ერიცხებათ ჯარიმები და საურავები", — ვკითხულობთ განცხადებაში.
"კახა ბენდუქიძის ცოდნის ფონდმა 2007-2023 წლებში ხარისხიანი განათლებისა და კვლევის ხელმისაწვდომობისათვის 80 მილიონ აშშ დოლარზე მეტი ინვესტიცია განახორციელა, რომელიც გამორჩეული კერძო საქველმოქმედო ინვესტიციაა განათლებისა და მეცნიერების სფეროში საქართველოს მასშტაბით", — აცხადებენ უნივერსიტეტები.
გარდა ამისა, დღეს ცნობილი გახდა, რომ დავალიანების გამო სტატუსშეჩერებული სტუდენტების საკითხზე განათლების მინისტრი ბრიფინგს გეგმავს.