პირველ რიგში, 9 აპრილი არის ტრაგიკული დღე, მაგრამ ამავდროულად არის გამარჯვების დღე. სწორედ იმ მსხვერპლმა, რომელიც ქართველმა ხალხმა გაიღო 1989 წლის 9 აპრილს, მიგვიყვანა 1991 წლის 9 აპრილამდე, როდესაც ჩვენ გამოვაცხადეთ დამოუკიდებლობის აღდგენა. ამიტომ ეს დღე არის, ერთი მხრივ, ტრაგიკული დღე, მაგრამ ამავდროულად, არის გამარჯვების დღე, რომელმაც ქვეყანას დაუბრუნა ნანატრი თავისუფლება. ეს ბრძოლა გრძელდება. ჩვენ ვნახეთ, რომ ერთი წუთით არ შეიძლება მოდუნება, ქვეყნის თავისუფლებას მუდმივად საფრთხე ემუქრება, სამწუხაროდ, შიგნიდანაც და გარედანაც. ამიტომ ჩვენ გვჭირდება, ყოველთვის ვიყოთ მობილიზებული. გვესმოდეს, რომ ეს არის ისეთი მონაპოვარი, რომელსაც სჭირდება გაფრთხილება. ჩვენ უნდა ვიზეიმოთ ჩვენი ქვეყნის ევროპულ ოჯახში დაბრუნება, ჩვენი ქვეყნის გაწევრიანება ისეთ უსაფრთხოების სტრუქტურაში, როგორიცაა ნატო, რომელიც სამუდამოდ უზრუნველყოფს ჩვენი ქვეყნის თავისუფლების დაცვას, სუვერენიტეტს და ჩვენი მოქალაქეების კეთილდღეობას. ეს უნდა იყოს ჩვენი უმთავრესი ამოცანა.