ICOMOS-ის დასკვნით, გელათის მონასტერზე ჩარევების უმეტესობა საერთაშორისო პრინციპებს არ შეესაბამება
ძეგლებისა და ღირსშესანიშნავი ადგილების საერთაშორისო საბჭომ (ICOMOS-მა) გელათის მონასტრის კონსერვაციულ მდგომარეობაზე ანგარიში გამოაქვეყნა.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: გელათში სამუშაოები ორი მიმართულებით მიმდინარეობს: კედლის მხატვრობის კონსერვაცია, რომელსაც ასოციაცია ჯოვანი სეკო სუარდო ხელმძღვანელობს და დაზიანებული გადახურვების გადაუდებელი დაცვა — შემდგომი რესტავრაცია, რომელსაც უძღვებიან, უგო ტონიეტი და სარა სტეფანინი.
- ანგარიშის თანახმად, ასოციაცია ჯოვანი სეკო სუარდოს მიერ შემუშავებული მეთოდოლოგია გელათის ღვთისმშობლის შობის ტაძრის კედლის მხატვრობის გადაუდებელი კონსერვაციისთვის არ ეფუძნებოდა სათანადო კვლევას და არ შეესაბამებოდა ძეგლის სპეციფიკისთვის საჭირო მეთოდოლოგიას.
- ასევე, განხორციელებულია არა გადაუდებელი ჩარევა, არამედ ჩატარებულია სრული საკონსერვაციო სამუშაო.
- ICOMOS-ის მიხედვით, ამჟამად კედლის მხატვრობის დაზიანება (დასავლეთ მკლავში და მიმდებარედ) კვლავ გრძელდება და მხატვრობის დანაკარგი გაზრდილია.
დეტალები: როგორც ანგარიშიდან ირკვევა, საერთაშორისო მრჩეველთა საბჭომ მკაფიოდ უარყოფითად შეაფასა ტაძრის კედლის მხატვრობის გადაუდებელი კონსერვაციისთვის შერჩეული მეთოდი, განხორციელებული სატესტო ჩარევები და "გადაუდებელი ჩარევის გეგმის შეცვლა" მოითხოვა.
- მიუხედავად ამისა, საქართველოს საპატრიარქოს მიერ ორგანიზებული ექსპერტთა მისიის დროს გამოვლინდა, რომ 2022 წლის ივნის-სექტემბერში მთავარი ტაძრის ნაწილში მასშტაბური ჩარევა ადრე შემუშავებული მეთოდოლოგიით მოხდა.
- "დასავლეთ მკლავის სამხრეთ კედელზე გამომარილება მიმდინარეობს იმ ადგილებში, სადაც კედლის გამაგრება გასული წლის პერიოდში განხორციელდა, რაც ადასტურებს იმას, რომ გამომწვევი მიზეზი არ არის გამოკვლეული/აღმოფხვრილი და არ კონტროლდება", — ნათქვამია ანგარიშში.
- ასევე, მკვლევრების თანახმად, შესრულებულია ახალი ჩასხმები და ქიმების შეკეთება, რომელთა მეთოდოლოგიაზე დეტალური ანგარიში არ არის ხელმისაწვდომი.
გარდა ამისა, დასავლეთი მკლავის ჩრდილოეთ კედელზე დაფიქსირებულია რეკონსტრუქციისა და ტონირების ადგილები. ICOMOS-ის მონიტორინგის შედეგების თანახმად, ჩარევის ეს მეთოდები არ იყო მითითებული ასოციაცია ჯოვანი სეკო სუარდოს 2021 წლის დოკუმენტში, როგორც ჩასატარებელი სამუშაო.
მრჩეველთა საბჭო ხაზს უსვამს შესაფერისი დროებითი გადახურვის მოწყობის საკითხს: "აშენდეს დროებითი გადახურვა, რომელსაც ექნება საკმარისი სათავე/ზედა სივრცე, რომელიც დაიცავს მთელ შენობას".