უკრაინის საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადებით, რუსეთი ჰოლოდომორის გამეორებას ცდილობს
ფოტო: Dmytro Kuleba / Twitter
უკრაინის საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადებით, რუსეთის გენოციდურ ომს უკრაინის წინააღმდეგ ისეთივე მიზანი აქვს, როგორც ჰოლოდომორს.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: საგარეო საქმეთა სამინისტრო საერთაშორისო პარტნიორებს მოუწოდებს, აღიარონ 1932-1933 წლების ჰოლოდომორი, როგორც უკრაინელი ხალხის გენოციდი.
- მასობრივმა შიმშილმა, ჰოლოდომორმა (Голодомор, შიმშილით სიკვდილი) 1932-33 წლებში 2 მილიონზე მეტი ადამიანის სიცოცხლე შეიწირა.
- "რუსეთის აგრესია უკრაინის წინააღმდეგ ადასტურებს, რომ დაუსჯელი ბოროტება და არაღიარებული ისტორიული შეცდომები ჩვენს დროში უარესი მასშტაბებით ბრუნდება", — ნათქვამია განცხადებაში.
დეტალები: უკრაინა 26 ნოემბერს პატივს მიაგებს კომუნისტური რეჟიმის მილიონობით მსხვერპლს.
- "დღეს, ჰოლოდომორის 90 წლისთავზე, რუსეთის გენოციდური აგრესიული ომის მიზანი არაფრით განსხვავდება 1932-1933 წლების გენოციდის მიზნისგან — [ეს არის] უკრაინელი ერის განადგურება", — აცხადებს საგარეო საქმეთა სამინისტრო.
- ამ მიზნის მიღწევას კი რუსები "კრიტიკულ ინფრასტრუქტურულ ობიექტებზე ტერორისტული თავდასხმების გაგრძელებით, ისტორიული და კულტურული მემკვიდრეობის განადგურებით, უკრაინელი ბავშვების რუსეთის ტერიტორიაზე იძულებით გადაყვანით ცდილობენ", — განმარტავენ უწყებაში.
ისტორიული პარალელი: კომუნისტური რეჟიმის მიერ ჩატარებულ მასიურ შიმშილობას უკრაინაში პუტინის რეჟიმი მიერ ჩატარებულ შიმშილის თამაშებს ადარებენ. სამინისტროს განცხადებით:
- შავი ზღვის მარცვლეულის შეთანხმების მუშაობის შეფერხებით, კრემლი საკვებს იყენებს როგორც იარაღს მისი აგრესიული პოლიტიკის განსახორციელებლად.
- რუსეთის უკრაინაში შეჭრის გამო, ომის გამო შიმშილობის ზღვარზეა რამდენიმე ქვეყანა და რეგიონი.
- ასობით მილიონი ადამიანი აფრიკასა და აზიაში უკვე დაზარალდა სასოფლო-სამეურნეო ინფრასტრუქტურის განადგურებით და რუსეთის ფედერაციის მიერ უკრაინული მარცვლეულის ექსპორტის დაბლოკვით.
ამასთანავე, ჰოლოდომორი არაერთ ქვეყანას აქვს აღიარებული, როგორც უკრაინელი ხალხის გენოციდი, მათ შორის საქართველოს.
- 24 ნოემბერს, ირლანდიის პარლამენტის ზედა პალატამ და მოლდოვის პარლამენტმა ჰოლოდომორი უკრაინელი ხალხის გენოციდად აღიარეს.
- რუმინეთის პარლამენტმა აღიარა ჰოლოდომორი, როგორც დანაშაული კაცობრიობისა და უკრაინელი ხალხის წინააღმდეგ.
- გერმანიის ბუნდესტაგმა მოამზადა ჰოლოდომორის გენოციდად აღიარება, ისინი ხმის მიცემას მომავალ კვირას აპირებენ.