რა შეთანხმება შედგა ბორჯომსა და მთავრობას შორის
სახელმწიფო ბორჯომის თანამფლობელი ხდება. IDS BORJOMI International-ის განცხადებით, მაკონტროლებელმა აქციონერმა მთავრობას უსასყიდლოდ 7,73%-იანი წილი გადასცა. ეკონომიკის მინისტრის განმარტებით, ERASMONY LIMITED-ის საკუთრებაში არსებული, ბორჯომის მმართველი კომპანია RISSA INVESTMENT LIMITED-იდან მათ 1 104 აქცია გადაეცათ.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: კომპანია ბორჯომმა 29 აპრილიდან სანქციების გამო ორივე ქარხანაში წარმოება დროებით შეაჩერა, 5 მაისს კი 49 თანამშრომელი გაათავისუფლა.
- კომპანიაში თქვეს, რომ შექმნილ ვითარებაში იძულებული გახდნენ დასაქმებულთა ხელშეკრულებაში ცვლილება შეეტანათ, რაზეც თანამშრომელთა ნაწილი არ დათანხმდა.
- 19 მაისს ცნობილი გახდა, რომ IDS BORJOMI International-ის მაკონტროლებელმა კომპანიამ საქართველოს მთავრობას წარუდგინა ოფიციალური წინადადება წილების ნაწილის უსასყიდლოდ გადაცემის შესახებ.
შეთანხმების დეტალები: ლევან დავითაშვილის განცხადებით, სახელმწიფო დირექტორთა საბჭოში ორი პირითაა წარმოდგენილი — ერთი იქნება ხმის უფლების მქონე, მეორე კი დამკვირვებელი.
- საბჭოში მაკონტროლებელი აქციონერის წარმომადგენლობა 8-დან 2 წევრამდე შემცირდება.
- საბჭოს თავმჯდომარე საქართველოს მთავრობის წარმომადგენელი იქნება.
- მაკონტროლებელ აქციონერს აღარ ექნება IDS BORJOMI International-ის მაკონტროლებელი ფუნქცია.
რიცხვებში: ERASMONY LIMITED იქნება აქციების 49,99%-ის მფლობელი.
- მეორე მსხვილი აქციონერი არის კომპანია Black Waters Limited აქციების 38,48%-ით.
- საქართველოს სახელმწიფო ფლობს აქციების 7,73%-ს.
- ასევე კომპანიას ჰყავს მინორიტარი აქციონერები — 3,79%-ს ფლობენ ბორჯომის ყოფილი თანამშრომლები და სხვადასხვა აქციონერები.
ბორჯომის თანამშრომლები 31 მაისს უვადოდ გაიფიცნენ, 6 ივნისს კი ორივე ჩამომსხმელი ქარხნის პიკეტი დაიწყეს.
- ისინი ითხოვენ გათავისუფლებული თანამშრომლების აღდგენასა და აპრილისა და მაისის თვის ხელფასების ჩარიცხვას.
- მათი განცხადებით, კომპანიას სურს, ქარხნის თანამშრომელთა ჩანაცვლება — IDS ბორჯომი კი ამბობს, რომ არც ერთი ახალი თანამშრომელი არ დაუქირავებიათ.
ღარიბაშვილის თქმით, გაფიცული თანამშრომლების "ყველა პრობლემას მოაგვარებენ"
- "არცერთი არ დარჩება სიმართლის გარეშე, არცერთი მოქალაქე არ დაიჩაგრება".
სახალხო დამცველის, ნინო ლომჯარიას განცხადებით, გაფიცული თანამშრომლებისგან დისკრიმინაციის მაგალითები და გამოცდილება მოისმინა.
- მისივე თქმით, კომპანია ადამიანებს იმის მიხედვით არ უხდის, ვის რა როლი აქვს ამ გაფიცვაში.