8 წლის შემდეგ პროკურატურამ ჯეირანოვას დამცირებისა და თავისუფლების უკანონო აღკვეთის საქმეზე სამ პირს ბრალი წარუდგინა
8 წლის შემდეგ პროკუტატურამ ჯეირანოვას დამცირებისა და თავისუფლების უკანონო აღკვეთის საქმეზე სამ პირს ბრალი წარუდგინა. პროკურატურის განცხადებით, საქმეზე ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ ნ.გ.-მ, ა.გ.-მ და გ.ა.-მ სხვა პირებთან ერთად, გენდერული ნიშნით დისკრიმინაციის მოტივით, ხანუმ ჯეირანოვას ღირსებისა და პატივის შემლახავ მდგომარეობაში ჩაყენება და სოფლის მოსახლეობის წინაშე დამცირება გადაწყვიტეს.
"2014 წლის 16 სექტემბერს, საგარეჯოს რაიონის სოფელ ლამბალოში ბრალდებულებმა, ხ.ჯ. ავტომანქანიდან ძალის გამოყენებით გადმოიყვანეს და სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს, რის შემდგომაც მოსახლეობის წინაშე დამცირების განზრახვით, ბრალდებულებმა დაზარალებულს თავისუფლება აღუკვეთეს, მისი ნების საწინააღმდეგოდ ავტომანქანაში ჩასვეს და სოფელის ცენტრში მიიყვანეს.
სოფლის მოსახლეობის თანდასწრებით, დამამცირებელი სიტყვებით მოიხსენიებდნენ და აცხადებდნენ, რომ ქალისთვის შეუფერებელი საქციელის გამო, იგი უნდა დასჯილიყო. ისინი მოქმედებდნენ გენდერული დისკრიმინაციის ნიშნით და მიაჩნდათ, რომ დაზარალებულზე, როგორც ქალის ნებაზე ზემოქმედების და მისი ბედის განკარგვის უფლება ჰქონდათ. ბრალდებულების და ჯგუფის სხვა წევრების ქმედების შედეგად 2014 წლის 18 სექტემბერს ხ.ჯ.-მ თავი მოიკლა", — ნათქვამის განცხადებაში.
სამივე პირს ბრალდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 143-ე მუხლის მეორე ნაწილის "გ" და მესამე ნაწილის "ა" ქვეპუნქტებით (თავისუფლების უკანონო აღკვეთა, ჩადენილი სხვა დანაშაულის ჩადენის გაადვილების მიზნით, წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ) და 144-ე ტერცია მუხლის მეორე ნაწილის "ე" და "ვ" ქვეპუნქტებით (დამამცირებელი მოპყრობა, ჩადენილი ჯგუფურად და სქესის ნიშნით ადამიანთა თანასწორუფლებიანობის დარღვევით) წარედგინათ, რაც სასჯელის სახედ და ზომად შვიდიდან ათ წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
2021 წლის 11 ნოემბერს ხანუმ ჯეირანოვას საქმეზე გაერომ სახელმწიფოს დაავალა, რომ გადაეხადა ადეკვატური კონპენსაცია და ოფიციალურად ბოდიში მოეხადა ჯეირანოვას შვილებისთვის. გაეროს ქალთა კომიტეტმა საქართველოს მოუწოდა, ჩაეტარებინა სწრაფი, საფუძვლიანი და დამოუკიდებელი გამოძიება ჯეირანოვას გარდაცვალების საქმესთან დაკავშირებით და დაესაჯა პასუხისმგებელი პირები.
ხანუმ ჯეირანოვა თანასოფლელმა კაცებმა იორმუღალოში საჯაროდ დაამცირეს, ქმრის ღალატში დასდეს ბრალი და მთელი სოფლის თვალწინ ჩამოატარეს ცემითა და გინებით, საფარის ცნობით, ეს ამბავი პოლიციამაც შეიტყო, გამგებელმაც, თუმცა გამოძიება არ დაწყებულა. ხანუმა მშობლების სახლში გაამწესეს, სადაც მან ღამით თავი ჩამოიხრჩო.
მას შემდეგ რაც გამოძიება მხოლოდ თვითმკვლელობამდე მიყვანის მუხლით დაიწყო, მაგრამ შედეგი არ მოჰყოლია, ხანუმას მეუღლემ, აჯი გასანოვმა ცეცხლსასროლი იარაღით დაჭრა ერთ-ერთი იმ კაცთაგანი, რომელმაც სახალხოდ შეურაცხყო მისი ცოლი. მას პატიმრობა მიუსაჯეს.