ხანგოშვილის მკვლელობის საქმის განაჩენის შემდეგ, გერმანიამ ორი რუსი დიპლომატი გააძევა
ფოტო: Zurab Kurtsikidze/EPA
მას შემდეგ, რაც გერმანიის სასამართლომ რუსეთის მოქალაქე მვადიმ კრასიკოვი დამნაშავედ ცნო ზელიმხან ხანგოშვილის მკვლელობაში და სამუდამო პატიმრობა მიუსაჯა, გერმანიამ ქვეყნიდან ორი რუსი დიპლომატი გააძევა. ამის შესახებ ინფორმაციას DW ავრცელებს.
გამოცემის ცნობით, ამის შესახებ გერმანიის ახალმა საგარეო საქმეთა მინისტრმა, ანალენა ბაერბოკმა ისაუბრა. მისი თქმით, რუსეთის ელჩი დაიბარა და დიპლომატების პერსონა ნონ გრატად გამოცხადების შესახებ მოახსენა. მინისტრის განცხადებით, "სახელმწიფოს დაკვეთით მკვლელობა" გერმანიის კანონსა და სუვერენიტეტს ეწინააღმდეგება.
2019 წლის დეკემბერში Bellingcat-მა გამოაქვეყნა ჟურნალისტური გამოძიება, რომლის თანახმად, ხანგოშვილის მკვლელობაში ბრალდებულს ვადიმ კრასიკოვი ჰქვია, ხოლო გერმანიაში ის ვადიმ სოკოლოვის სახელზე გაცემული პასპორტით ჩავიდა.
23 აგვისტოს ბერლინის ერთ-ერთ პარკში ვადიმ კრასიკოვი ზელიმხან ხანგოშვილს ველოსიპედით უკნიდან მიუახლოვდა და Glock 26-ის ტიპის იარაღიდან ესროლა. როგორც პროკურატურა აღწერს, ხანგოშვილი მიწაზე დაეცა, ველოსპიდიდან ჩამოვარდა ბრალდებულიც, თუმცა მალევე მიუახლოვდა ხანგოშვილს და თავში კიდევ ორჯერ ესროლა. ხანგოშვილი ადგილზე გარდაიცვალა.