სააკაშვილის ფანჯარასთან აყენია მანქანა, რომელიც ასხივებს ელექტრომაგნიტურ ტალღებს — ჩალაძე
ფოტო: კადრი ვიდეოდან/TV პირველი
ნაციონალური მოძრაობის წევრი, გიორგი ჩალაძე აცხადებს, რომ გორის სამხედრო ჰოსპიტალთან, ექსპრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის ფანჯრის მიმდებარედ დგას მანქანა, რომელიც ასხივებს ელექტრომაგნიტურ ტალღებს. ჩალაძის ინფორმაციით, ამგვარი გამოსხივება 100 მეტრის რადიუსში სასიცოცხლო საფრთხეს უქმნის ადამიანებს.
"ჩვენი ქვეყნის მე-3 პრეზიდენტის ფანჯარასთან აყენია მანქანა, რომელიც ასხივებს ელექტრომაგნიტურ ტალღებს. ეს არის რუსულად, ჩვენი მთავრობისთვის გასაგებ ენაზე, ე.წ. "სისტემა კუპოლი", ანუ გუმბათი. მისი გამოსხივება მინიმუმ 100 მეტის რადიუსით სასიცოცხლო საფრთხეს უქმნის ყველა გარშემომყოფს, იწვევს [დაავადებებს] სისხლის გათეთრებიდან დაწყებული, ფსიქოლოგიური აშლილობით დამთავრებული. დღევანდელი ჩვენი კადრებით, რასაც თქვენ ნახავთ, ერთ კილომეტრზეა დაფიქსირებული გამოსხივება.
ეს იწვევს ადამიანის ფსიქიკურ შეშლილობას, ეს იწვევს ადამიანის ჯანმრთელობის მოსპობას და ეს იწვევს სიკვდილს. ამას შეუძლია მოკლას ჩვენი ქვეყნის პრეზიდენტი, ამას შეუძლია მოკლას ყველა, ვინც კონკრეტულად ამ ფანჯრებთან, ამ მანქანასთან 100 მეტრის რადიუსში იმყოფება", — განაცხადა ჩალაძემ.
ჩალაძის ინფორმაციით, ეს მანქანა მიხეილ სააკაშვილის პალატასთან დგას იმ დღიდან, რაც ექსპრეზიდენტი გორის სამხედრო ჰოსპიტალში გადაიყვანეს. მისივე თქმით, გამოსხივება განსაკუთრებით ძლიერდება ავტომობილის ანტენების ზემოთ.
ჩალაძე მიმართავს სახალხო დამცველს, ნინო ლომჯარიას და სთხოვს შეისწავლოს მათ მიერ გასაჯაროებული კადრები, სადაც მისი თქმით, ჩანს აღნიშნული მანქანა. ჩალაძე ამტკიცებს, რომ კადრები დღეს, თავად გადაიღო. გარდა ამისა, ჩალაძე მიმართავს დიპლომატიურ კორპუსს და სთხოვს "უმკაცრეს რეაგირებას" აღნიშნულთან დაკავშირებით.
ხვალ, 29 ნოემბერს, 11:00 საათზე თბილისის საქალაქო სასამართლოში მიხეილ სააკაშვილის მორიგი სასამართლო პროცესი გაიმართება. აქციის პარალელურად ოპოზიციამ თბილისის საქალაქო სასამართლოსთან ექსპრეზიდენტის მხარდამჭერი აქცია დააანონსა. იქამდე, თავად სააკაშვილმა მოუწოდა მხარდამჭერებს შეკრებისკენ. ჯერჯერობით უცნობია, მისცემს თუ არა იუსტიციის სამინისტრო მას საკუთარ სასამართლო სხდომაზე დასწრების საშუალებას.
22 ნოემბერს იუსტიციის მინისტრმა განაცხადა, რომ ვინაიდან ექსპრეზიდენტმა შიმშილობა შეწყვიტა, გამოირიცხა ერთი ფაქტორი, რომლის გამოც ის სასამართლოში არ მიჰყავდათ. მისივე თქმით, ექიმების შესაბამისი დასკვნის შემთხვევაში, შესაძლოა, შემდგომ სასამართლო პროცესზე დარბაზში მიიყვანონ.