ის საინვესტიციო პროექტები, რომლებიც ხორციელდება სახელმწიფოს მხრიდან, კერძოდ, აწარმოე საქართველო, იაფი აგროკრედიტი, დანერგე მომავალი და სხვა მცირე საგრანტო პროგრამები, სადაც სახელმწიფო დიდწილად კომერციული ბანკების მიერ დაწესებული საპროცენტო განაკვეთების სუბსიდირებას ახდენს, არ არის ცუდი, მაგრამ სრულიად არასაკმარისია მოსახლეობის იმ ფენებისთვის, რომელსაც სურთ განავითარონ თავიანთი ბიზნესი, ან დაიწყონ ბიზნესი და დაიწყონ ბიზნესი თავიდან. ეს ეხება, ძირითადად, სოფლის მოსახლეობას, ჩვენი მოსახლეობის 50% სოფლად არის, რომელსაც აქვთ მიწის ნაკვეთი, სადღაც 1 ჰექტრამდე.
ეს ხალხი, ეს ჩვენი მოსახლეობა სრულიად არ მონაწილეობს დოვლათის შექმნაში. როდესაც დოვლათია, მაშინ არის ექსპორტიც და იმპორტის ჩანაცვლებაც, ნიორი ალჟირიდან არ გვექნება ჩამოსატანი ან კვერცხები ჩვენი მეზობელი თურქეთიდან. მადლობა მათ, უკვერცხოდ და უნიოროდ რომ არ დავრჩით.