როგორ ნაწილდება რეიტინგები IRI-ის კვლევის მიხედვით
IRI-ის კვლევის თანახმად, გამოკითხული მოსახლეობის 88%-ს საქართველოს პატრიარქი მოსწონს, 58%-ს — თბილისის მერობის კანდიდატი, კახა კალაძე, 56%-ს ყოფილი პრემიერმინისტრი, გიორგი გახარია, ხოლო 40%-ს მოქმედი პრემიერმინისტრი, ირაკლი ღარიბაშვილი.
მათ შემდეგ, ნაციონალური მოძრაობის ლიდერი, ნიკა მელია 39%-ით, ხოლო ლელოს წევრი, დავით უსუფაშვილი 36%-ით მოსდევს.
დანარჩენი რეიტინგები ასე ნაწილდება:
- ანა დოლიძე — 34%;
- სალომე ზურაბიშვილი — 31%;
- ელენე ხოშტარია — 30%;
- გიორგი ვაშაძე — 30%;
- ირაკლი კობახიძე — 30%;
- შალვა ნათელაშვილი — 29%;
- ალეკო ელისაშვილი — 27%;
- კახა კუჭავა — 25%;
- მამუკა ხაზარაძე — 24%;
- ზურაბ ჯაფარიძე — 20%.
კვლევა ჩატარდა საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტის კვლევების ცენტრის სახელით, ბალტიის კვლევებისა და გელაპის ორგანიზაციის წარმომადგენლის დოქტორი რასა ალიშაუსკინეს მიერ. კვლევა მიმდინარეობდა 2021 წლის 15-30 ივნისის პერიოდში პირისპირ ინტერვიუს ფორმატით.
შერჩევა მოიცავდა საარჩევნო ხმის მიცემის უფლებისა და ასაკის მქონე 1 500 რესპონდენტს. მონაცემები შეწონილ იქნა ასაკის, გენდერის, რეგიონისა და დასახლების ზომის შესაბამისად. კვლევა ჩატარდა ქვეყნის მასშტაბით ყველა სოფელსა და რაიონში, გარდა ოკუპირებული რეგიონებისა.
ცდომილების ზღვარი წარმოადგენს +/- 2,5 პროცენტს, გამოპასუხების მაჩვენებელი — 74 პროცენტია.
ჰაერის დაბინძურებასა და ალცჰაიმერს შორის კავშირი იმაზე დიდია, ვიდრე აქამდე გვეგონა — კვლევა ჰაერის დაბინძურებასა და ალცჰაიმერს შორის კავშირი იმაზე დიდია, ვიდრე აქამდე გვეგონა — კვლევა