პოლიციამ რუსთაველის გამზირიდან ჟურნალისტები და აქტივისტებიც გაიყვანა, ძალადობრივი ჯგუფები კი პარლამენტთან მიუშვა
ფოტო: On.ge/თამუნა გეგიძე
მშვიდობიანი აქტივისტების შემდეგ, პოლიციამ რუსთაველის გამზირიდან ჟურნალისტები გაიყვანა, ტერიტორიაზე კი ძალადობრივი ჯგუფები შეუშვა.
ჰომოფობიური ჯგუფები არიან აგრესიულები და პერიოდულად სხვადასხვა ნივთს ისვრიან.
"უსაფრთხოების ზომებიდან გამომდინარე და აქციების მონაწილეთა შორის დაპირისპირების თავიდან არიდების მიზნით იგეგმება პარლამენტის მიმდებარე ტერიტორიიდან შეკრებილი მოქალაქეების ეტაპობრივად უსაფრთხო ტერიტორიაზე გაყვანა.
არსებული რისკების გათვალისწინებით, მასობრივი ინფორმაციის საშუალებების წარმომადგენლებს, მოვუწოდებთ — დაუკავშირდნენ შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებს", — ვკითხულობთ შსს-ს სტრატეგიული კომუნიკაციების დეპარტამენტის განცხადებაში.
დღეს, 6 ივლისს 20:00 საათზე პარლამენტთან მდუმარე აქცია გირჩი — მეტი თავისუფლების ლიდერმა, ზურაბ ჯაფარიძემ დააანონსა. აქციას პოლიტიკური მოძრაობა დროა, ლელო და ევროპული საქართველოც შეუერთდნენ. რუსთაველის გამზირზე მივიდნენ სხვა ოპოზიციური პარტიების წარმომადგენლებიც. ისინი 5 ივლისს, რუსთაველზე მომხდარ ძალადობას აპროტესტებდნენ, სადაც თბილისი პრაიდს ღირსების მარშის ჩატარების საშუალება არ მიეცა, 50-ზე მეტ ჟურნალისტს ფიზიკურად გაუსწორდნენ და დაუზიანეს ტექნიკა.