კუჭავას აზრით, პრაიდის უსაფრთხოებაზე ევროპარლამენტარების მომართვა საჭირო იქნებოდა, "საფუძველი რომ არსებობდეს"
პარლამენტის თავმჯდომარე კახა კუჭავა ღირსების მარშზე ევროპარლამენტარების გამოგზავნილი წერილის პასუხად ამბობს, რომ "მიმართვა საჭირო იქნებოდა, ამის საფუძველი რომ არსებობდეს". მისი თქმით, შესაბამისი უწყებები სწორად მუშაობენ და მათი ვალდებულებაა, დაიცვან უსაფრთხოება.
"ქართული ოცნება არის ის ხელისუფლება, რომელმაც მიიღო უმნიშვნელოვანესი კანონი, ანტიდისკრიმინაციული და დღეს თამამად შეგვიძლია ვთქვათ, რომ არცერთ ჯგუფს არ აქვს გამოხატვის შეზღუდვა და რაც ყველაზე მთავარი არის, მიმართვა საჭირო იქნებოდა, ამისა საფუძველი რომ არსებობდეს, შესაბამისი უწყებები არ მუშაობდნენ სწორად. ვალდებულია სახელმწიფო, დაიცვას წესრიგი, უსაფრთხოება და გამოხატვის თავისუფლება, ამიტომ დარწმუნებული ვარ, მოწოდების სიმაღლეზე იქნებიან.
ჩემი მხრიდან მნიშვნელოვანი არის, რომ ნებისმიერი აქცია იქნება, თუ კონტრაქცია, ჩატარდეს მშვიდობიანად. ეს არის მთავარი ამოცანა, რომელიც უნდა უზრუნველყონ პირველ რიგში სამართალდამცავებმა ორგანოებმა", — განაცხადა მან პალიტრანიუსის ეთერში.
გარდა ამისა, კუჭავამ იმედი გამოთქვა, რომ პროცესი არ გადაიზრდება ძალადობაში, ის დარწმუნებულია, რომ ამის მომხრე არცერთი მხარე არ არის. თუმცა, აღსანიშნია, რომ ჰომოფობიური ჯგუფები ძალადობრივ მოწოდებებს აკეთებენ.
"არავის არცერთ შემთხვევაში არ წაადგება ძალადობრივი ქმედებები. თუ რამე ადრე მომხდარა ნამდვილად არ იყო ლამაზი დასანახი. არ შეიძლება, ვინმე მომხრე იყოს ძალადობის და აუცილებელია, ამ შემთხვევაშიც მაქსიმალურად მშვიდობიანად მოვახერხოთ ამ დღის, თუ ამ კვირეულის ჩატარება", — განაცხადა მან.