კილაძე ამბობს, რომ ნინოწმინდის პანსიონში მიმდინარე მოვლენების შეფასება არ შეუძლია
გაეროს ბავშვთა უფლებების კომიტეტის წევრი და ქართული ოცნების ყოფილი დეპუტატი სოფო კილაძე აცხადებს, რომ ნინოწმინდის პანსიონში მიმდინარე მოვლენებს ვერ შეაფასებს. მისი მტკიცებით, ამის უფლება კომიტეტის წევრს არ აქვს, რადგან ინტერესთა კონფლიქტი იქნება.
"ნინოწმინდის პანსიონატთან დაკავშირებით ჟურნალისტები და არასამთავრობო ორგანიზაციების ნაწილი ითხოვენ ჩემს კომენტარს. ადის-აბებას სახელმძღვანელო პრინციპები ცალსახად უკრძალავს კომიტეტის წევრს პირდაპირი ან ირიბი ფორმით ჩართვას იმ გადაწყვეტილებებთან (მათ შორის, დროებით ღონისძიებებთან) მიმართებით, რომელიც იქნა მიღებული მისი წარმდგენი სახელმწიფოს (ჩემს შემთხვევაში, საქართველოს) მიმართ. ითვლება, რომ ადგილი აქვს ინტერესთა კონფლიქტს", — წერს ის ფეისბუქგვერდზე.
არასამთავრობო ორგანიზაციებს მიაჩნდათ, რომ კილაძე არ უნდა აერჩიათ კომიტეტის წევრად, რადგან მისი კვალიფიკაცია, რეპუტაცია და შერჩევის პროცესში გაეროს რეკომენდაციების დარღვევა ამის საფუძველს არ იძლეოდა. ამასთან, ორგანიზაციები აღნიშნავდნენ, რომ სოფო კილაძე მნიშვნელოვან კრიტერიუმებს ვერ აკმაყოფილებს და არ აქვს მაღალი ექსპერტული ცოდნა ბავშვის უფლებების დაცვის სფეროში.
გუშინ, 2 ივნისს სახალხო დამცველმა გაავრცელა ინფორმაცია, რომ ნინოწმინდის ამბავზე გამოძიება გაუპატიურების მუხლითაც მიმდინარეობს. ომბუდსმენის განცხადებით, პროკურატურიდან გამოთხოვილი ინფორმაციით ირკვევა, რომ 2016-2021 წლებში დაწყებულია ოთხი სისხლის სამართლის საქმის გამოძიება არასრულწლოვნების მიმართ სავაურო ძალადობის საქმეებზე.
დღეს, 3 ივნისს მედიაში გავრცელდა პანსიონის ყოფილი ბენეფიციარის ინტერვიუ, სადაც ის ფიზიკურ და ფსიქოლოგიურ ძალადობაზე საუბრობს. დღესვე შსს-მ გაავრელა განცხადება, სადაც აღნიშნულია, რომ ძველ მიმდინარე საქმეებზე მათ საკმარისი მტკიცებულებები არ აქვთ, ახალ გავრცელებულ ინფორმაციაზე კი გამოძიება დაიწყეს.