უცნაურია, ერთობოდეს პოლიტიკოსებთან შეხვედრებით, ჩემი აზრით, სერიოზულად ფიქრობს ვეტოზე — ხვიჩია ზურაბიშვილზე
პარტია გირჩის ერთ-ერთი ლიდერი, იაგო ხვიჩიას თქმით, პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი "სერიოზულად ფიქრობს" ვეტო დაადოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში შეტანილ ცვლილებებს.
"ვფიქრობ, რომ პრეზიდენტი სერიოზულად ფიქრობს ვეტოზე. წინააღმდეგ შემთხვევაში, უცნაურია, ის ერთობოდეს ქართველ პოლიტიკოსებთან ინდივიდუალური შეხვედრებით", — განაცხადა ხვიჩიამ.
იგი გაუგებარს უწოდებს ახალი კანონპროექტის ინიცირების იდეას და ამბობს, რომ სასურველია ქართული ოცნება და ოპოზიცია ერთიან დოკუმენტზე შეთანხმდეს.
"კანონპროექტების კანონპროექტებით დათრგუნვა, როგორც ჩანს, არის ქართული პარლამენტარიზმის ერთგვარი სტილი, რომლის შინაარსი მე კარგად არ ვიცი. მე მგონია, რომ ჩვენ უფრო უნდა შევძლოთ ერთმანეთთან საუბარი, რომ ერთიან დოკუმენტზე შევთანხმდეთ და არა ის, რომ როცა რაღაც არ მოგვეწონება, ყველამ ჩვენ-ჩვენი დოკუმენტებით და კანონპროექტებით ვიაროთ. ეს ჩემთვის ცოტა გაუგებარია", — განაცხადა იაგო ხვიჩიამ.
ოპოზიციის ნაწილი ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში შეტანილ ცვლილებებზე პრეზიდენტისგან ვეტოს უფლების გამოყენებას მოითხოვს. პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა ამ საკითხზე სასაუბროდ ოპოზიციური პარტიებთან, მათ შორის გირჩთან, შეხვედრები გამართა.
გუშინ, 6 მაისს, პრეზიდენტთან შეხვედრაზე იმყოფებოდა დეპუტატი სალომე სამადაშვილი, რომელიც აცხადებს, რომ თუ პრეზიდენტი ვეტოს არ გამოიყენებს, განიხილება ახალი საკანონმდებლო ცვლილების დაინიცირებას.