ოპოზიციამ პარლამენტში შესვლა თქვა, თუ მიშელის საკითხებზე იქნებოდა გონივრული წინსვლა — ბოკერია
ფოტო: ლანა კოკაია / On.ge
ევროპული საქართველოს ერთ-ერთი ლიდერის, გიგა ბოკერიას ინფორმაციით, ითქვა, რომ ოპოზიცია შევიდოდა პარლამენტში, თუ ევროპული საბჭოს პრეზიდენტის, შარლ მიშელის 6-პუნქტიანი გეგმის დანარჩენ საკითხებზე "გონივრული წინსვლა" იქნებოდა.
"ითქვა, რომ პარლამენტში შესვლა უნდა ეთქვათო — ეს თქვა ოპოზიციამ. რთული კომპრომისი იყო, როგორც მორალურად, ისე საკუთარი ამომრჩევლების წინაშე ოპოზიციისთვის, მთელი დემოკრატიული ოპოზიციისთვის, ჩემი პოლიტიკური გუნდისთვის, ევროპული საქართველოსთვის თქმა, რომ ამ, ჩვენი აზრით, არალეგიტიმურ პარლამენტში შევალთ, რომელსაც ტრანზიციულად განვიხილავთ, თუ ამ საკითხებზე, რაც პრეზიდენტმა მიშელმა ჩამოთვალა, არის გონივრული წინსვლა", — განაცხადა ბოკერიამ მთავარი არხის ეთერში.
მისი თქმით, ქართული ოცნება არცერთ საკითხზე არსებითი ნაბიჯების გადადგმისთვის არ იყო მზად, განსაკუთრებით კი, ე.წ. პოლიტპატიმრებსა და ვადამდელ არჩევნებზე.
"არცერთ საკითხზე არსებითი ნაბიჯის გადადგმისთვის ხელისუფლება არ იყო მზად. ხოლო, ორ საკითხზე, პოლიტპატიმრებზე და ვადამდელ არჩევნებზე, მე შთაბეჭდილება დამრჩა და ეს შთაბეჭდილება გაიზიარეს ჩემგან ძალიან განსხვავებულმა ადამიანებმა, პოლიტიკურ სპექტრში, რომ საერთოდ აკრძალული ჰქონდათ, განხილვაც კი თავის თავში. ფიქრი ჰქონდათ აკრძალული ამ საკითხებზე", — ამბობს გიგა ბოკერია.
გუშინ, ევროკავშირის წარმომადგენლის, კრისტიან დანიელსონის მედიაციით, ქართულ ოცნებასა და ოპოზიციას შორის ბოლო მოლაპარაკება გაიმართა. 10-საათიანი შეხვედრის შემდეგ დანიელსონმა განაცხადა, რომ საბოლოო შეთანხმება ვერ მოხერხდა და მედიატორმა დღეს ბრიუსელში გაემგზავრა.