"მოსახლეობა წინააღმდეგი ვართ" — ცაგერში ნამახვანჰესის პროექტზე მინისტრებთან შეხვედრა დაიწყო
ფოტო: ეკონომიკის სამინისტრო
ნამახვანჰესის პროექტზე ცაგერში მოსახლეობისა და მინისტრების საჯარო შეხვედრა მიმდინარეობს.
"არამხოლოდ დაბაში მცხოვრებლები, საერთოდ მოსახლეობა წინააღმდეგი ვართ. ისეთ რეგიონში ვცხოვრობთ ყოველგვარ ზიანს გვაყენებს ასეთი ჰესების მშენებლობები. იმედი გვაქვს, რომ ხელისუფლება ხალხის მოთხოვნებს გაითვალისწინებს", — ამბობს შეხვედრის ერთ-ერთი მონაწილე.
ეკონომიკის მინისტრის, ნათია თურნავას თქმით, ის, როგორც სოფლის მეურნეობის მინისტრი, ლევან დავითაშვილი მზად არიან, "რიონის მცველებს", ერთ-ერთ აქტიურ ჯგუფს, მათთვის მისაღებ ფორმატში საჯაროდ შეხვდნენ.
"იმედი გვაქვს, რომ ყველა კითხვაზე პასუხს გავცემთ იმიტომ, რომ ეს ადამიანები გულწრფელად გამოხატავენ პროტესტს", — განაცხადა თურნავამ ცაგერში ნამახვანჰესის პროექტის შესახებ მოსახლეობასთან შეხვედრის დაწყებამდე ჟურნალისტებთან საუბარში.
მისივე განცხადებით, ხალხთან, რომლებიც ნამახვანჰესის მშენებლობას აპროტესტებენ, აუცილებელია დიალოგი, შეხვედრების გამართვა და მეტი განმარტება.
"ვფიქრობ, როდესაც ადამიანები გულწრფელად გამოხატავენ პოზიციას და არ არიან ანგაჟირებულები პოლიტიკურად, არ აქვთ რაღაც ნეგატიური დღის წესრიგი და მე გულწრფელად მჯერა, რომ სწორედ ასეთი ადამიანები არიან "რიონის მცველები", ვინც იქ გამოხატავს პროტესტს, ყოველთვის მოინახება შეთანხმების კონსტრუქციული პლატფორმა", — განაცხადა მინისტრმა.
ნათია თურნავას განცხადებით, შეხვედრები უნდა იყოს გულწრფელი, დიალოგი კი — საქმიანი. მისი შეფასებით, შეხვედრებზე უნდა ხდებოდეს კონკრეტული პასუხების მიწოდება და ნაკლები დესტრუქცია და პოპულიზმი — ეს არ უნდა იყოს "შეხვედრა შეხვედრისთვის".
"ვეცდებით ყველანაირად, ყველა დაინტერესებული პირი დავარწმუნოთ, რომ ჩვენი ენერგოდამოუკიდებლობისთვის ნამახვანი და მსგავსი ჰიდროელექტროსადგურები, რომლებიც იმპორტზე ნაკლებდამოკიდებულს გაგვხდიან, აუცილებლად უნდა აშენდეს, მაგრამ ისიც უნდა ვაღიაროთ, რომ პანდემიის შედეგად დაწესებული შეზღუდვების გამო, ჩვენ მოვაკელით კომუნიკაცია მოსახლეობას და ამიტომაც დაგროვდა ამდენი შეკითხვა. ჩვენ ვხედავთ ამ პრობლემას. პრემიერ-მინისტრმა მკაფიო დავალება მოგვცა, რომ აღმოვფხვრათ კომუნიკაციის ნაკლებობა და მაქსიმალური განმარტებები გავაკეთოთ. გარდა ამისა, ვეცდებით გავითვალისწინოთ ის, რაც იქნება რაციონალური. ყოველთვის არის პლატფორმა დიალოგისთვის, ამიტომ ყველა დაინტერესებულ ჯგუფს შევხდებით", —განაცხადა მინისტრმა.
ადგილობრივი მოსახლეობის ნაწილი სოფელ ჟონეთში ოთხი თვეა ჰესის მშენებლობას აპროტესტებს. ისინი ხეობიდან კომპანიის გასვლასა და მშენებლობის შეჩერებას მოითხოვენ. ამავე დროს, ქართულ ოცნებაში მიაჩნიათ, რომ ადგილობრივი მოსახლეობისთვის არაა ნაჩვენები ნამახვანჰესის სიკეთეები და მეტი კომუნიკაციაა საჭირო.