სანქციები ინიცირებული არ არის, პარტნიორებთან კომუნიკაცია გვაქვს — თალაკვაძე
პარლამენტის თავმჯდომარის, არჩილ თალაკვაძის განცხადებით, დასავლეთ პარტნიორებთან კომუნიაცია აქვთ და ნაციონალური მოძრაობის ლიდერის, ნიკა მელიას დაკავების გამო, სანქციების დაწესებაზე საუბარი არ ყოფილა.
"სანქციები არ არის ინიცირებული, ამაზე ჩვენთან არ ყოფილა არანაირი კომუნიკაცია, ჩვენი პარტნიორების მხრიდან. მესმის, რომ ოპოზიციის ეს რადიკალური ფრთა მაქსიმალურად ცდილობს დღეს, რომ საკუთარი ქვეყნის იმიჯი დააზიანოს და ხელისუფლებას მიაყენოს ჩრდილი, მათ შორის პარტნიორებთან, თუმცა მერწმუნეთ, დასავლური საზოგადოება და ჩვენი სტრატეგიული პარტნიორი, ამერიკის შეერთებული შტატები არ არის ის სახელმწიფო, რომელიც მხოლოდ რომელიმე ოპოზიციონერის წერილებს ეყრდნობა. პარტნიორებს ჰქონდათ კითხვები და ჩვენ მომდევნო დღეებშიც მივაწვდით ინფორმაციას. კითხვები იყო [მელიას] სასამართლო საქმესთან დაკავშირებით, თუ რამდენად შესაძლებელია დიალოგის გაგრძელება და შეთანხმება. ჩვენ ყველა საკითხზე კომუნიკაცია გვაქვს ჩვენს პარტნიორებთან", — განაცხადა თალაკვაძემ კოჯორში, იუნკერთა მემორიალისთის პატივის მიგების შემდეგ.
ქვეყანაში 2020 წლის ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების შედეგების გამოცხადების შემდეგ შექმნილი პოლიტიკური კრიზისი ნაციონალური მოძრაობის თავმჯდომარის, ნიკა მელიას დაპატიმრებამ გაამწვავა.
მელიას დაკავებას საქართველოს მეგობარ ქვეყნებსა თუ პარტნორ ორგანიზაციებში კრიტიკული შეფასებები მოჰყვა. აშშ-ის პოზიცია საქართველოში ქვეყნის საელჩომ გამოხატა და თქვა, რომ ევროატლანტიკურ სახელმწიფოთა ოჯახში უფრო ძლიერი დემოკრატიისკენ მიმავალ გზაზე უკან დაიხია. შეშფოთება გამოთქვა ამერიკელმა კონგრესმენმა, საქართველოს მეგობართა ჯგუფის თანათავმჯდომარე ადამ კინზინგერმაც და მომხდარს დარბევა უწოდა. ევროკავშირის ელჩის, კარლ ჰარცელის განცხადებით კი, ქვეყანაში არსებულ ვითარებაზე პასუხისმგებლობა ყველა მხარემ უნდა აიღოს. მისი თქმით, საქართველოში პოლიტიკური კრიზისი ღრმავდება. ევროპარლამენტარ მარკეტა გრეგოროვას განცხადებით კი, ნაციონალური მოძრაობის თავმჯდომარე, ნიკა მელიას დაპატიმრება დემოკრატიის უკუსვლის აისბერგის მხოლოდ წვერია.