გერმანიის ელჩმა პატიოსნად, ისე, როგორც შეეფერება ნამდვილ დიპლომატს, სააშკარაოზე გამოიტანა რა წერია იმ შეთანხმებაში — ზალკალიანი
საგარეო საქმეთა მინისტრი, დავით ზალკალიანი ამბობს, რომ გერმანიის ელჩმა, როგორც დიპლომატს შეეფერება, "პატიოსნად სააშკარაოზე გამოიტანა" 8 მარტის შეთანხმების დეტალები, როცა თქვა, რომ გიორგი რურუას გათავისუფლება ამ შეთანხმებაში ნახსენები არ იყო.
"გერმანიის ელჩმა პატიოსნად, ისე, როგორც შეეფერება ნამდვილ დიპლომატს, რომელიც იყო ჩართული ამ პროცესში[მოლაპარაკებებში], სააშკარაოზე გამოიტანა, რომ როგორც ჩვენი საზოგადოებისთვის, ისე საერთაშორისო თანამეგობრობისთვის, ყოფილიყო ნათელი: ვინ არის ამ შეთანხმების ერთგული, სად არის სიმართლე, რა წერია იმ შეთანხმებაში კიდევ ერთხელ განმარტა და ვინ დარჩა ამ შეთანხმებით ნაკისრი ვალდებულებების მიღმა", — განაცხადა ზალკალიანმა იმედი ეთერში.
29 ივნისს, გერმანიის საელჩომ გაავრცელა განცხადება ინტერნეტ გამოცემა ტაბულას სტატიასთან დაკავშირებით, რომელიც ჰუბერტ ქნირშის ძველ ინტერვიუს ეყრდნობოდა.
გერმანიის ელჩთან დაკავშირებით გაკეთებულ საჯარო კომენტარებთან დაკავშირებით განცხადება გაავრცელა საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობა ევროკავშირის დიპლომატიური მისიების ხელმძღვანელებთან შეთანხმებით და "გერმანიის ელჩის წინააღმდეგ პოლიტიკური აქტორებისა და მედიასაშუალებების თავდასხმები" დაგმეს.