78-გვერდიანი დოკუმენტი და 32 რეკომენდაცია — საგამოძიებო კომისიის დასკვნა სრულად
საქართველოს პარლამენტის საიტზე ხორავას ქუჩის საქმეზე შექმნილი საგამოძიებო კომისიის დასკვნებისა და რეკომენდაციების სრული ვერსია გამოქვეყნდა.
ევროპული საქართველოს მიერ მომზადებული 78 გვერდიანი დოკუმენტი ხუთი თავისგან შედგება:
- დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნა და საქმიანობა;
- საგამოძიებო კომისიის მიერ დადგენილი ფაქტობრივი გარემოებები;
- კომისიის მიერ შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და პროკურატურის საქმიანობაში გამოვლენილი დარღვევები;
- უსაფრთხოება სკოლებში;
- კომისიის რეკომენდაციები.
კომისიამ 32 რეკომენდაცია ხუთი მიმართულებით გამოაქვეყნა.
- პროკურატურისა და შსს-ს მხრიდან განსახორციელებელი ქმედებები;
- საქართველოს პროკურატურისა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამდებობის პირთა პასუხისმგებლობა საგამოძიებო პროცესში ჩადენილი დარღვევების გამო;
- განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსა და სკოლების თანამდებობის პირთა პასუხისმგებლობა;
- სკოლის უსაფრთხოების გასაუმჯობესებელი ღონისძიებები;
- საკანონმდებლო ცვლილებები.
კომისიას მიაჩნია, რომ საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრმა და მთავარმა პროკურორმა დასკვნის მიღებიდან ერთი თვის ვადაში უნდა წარუდგინონ პარლამენტს ქვემოთ მოყვანილ რეკომენდაციათა შესრულების ანგარიში.
საგამოძიებო კომისიის რეკომენდაციაა, დაიწყოს სისხლის სამართლებრივი დევნა მ.კ.-ს მიმართ, ამავე კოდექსის 109-ე მუხლის მე-2 ნაწილის "ბ" და "ე" ქვეპუნქტებით. ასევე საგამოძიებო კომისია შსს-სა და პროკურატურას მოუწოდებს დაიწყონ გამოძიება მირზა სუბელიანის ქმედებებზე.
საგამოძიებო კომისიის რეკომენდაციით, უნდა დაიწყოს გამოძიება მოწმეთა მიმართ გამოძიების დაწყება ცრუ ჩვენებისა და ცრუ ახსნა-განმარტების მიცემის, წეროვნიდან გ.ჯ.-ს წაყვანისას დანაშაულის დაფარვისა და შეუტყობინებლობის და გ.მ.-ს დაჭრის ფაქტებზე.
ასევე საგამოძიებო კომისიის რეკომენდაციაა, რეაგირება სისხლის სამართლის საქმის გამოძიებაზე პასუხისმგებელი მოხელეების/თანამდებობის პირების მიერ ჩადენილ დარღვევებზე. კომისია ასევე ითხოვს დაიწყოს გამოძიება ყოფილი მთავარი პროკურორის ირაკლი
შოთაძის ქმედებებზე.
მერვე რეკომენდაციაში, ევროპული საქართველო მინისტრების: თეა წულუკიანისა და გიორგი გახარიას პოლიტიკური პასუხისმგებლობის საკითხსაც აყენებს.
საგამოძიებო კომისიის დასკვნისა და რეკომენდაციების სრული ვერსია წაიკითხეთ აქ.
5 სექტემბერს ხორავას ქუჩის საქმის საგამოძიებო კომისიის სხდომაზე პარტია ევროპული საქართველოს მიერ წარმოდგენილი დასკვნა დაამტკიცეს ცხრა ხმით ოთხის წინააღმდეგ. სხდომაზე კენჭი უყარეს ქართული ოცნების დასკვნასაც, რომელსაც მხოლოდ ოთხი მომხრე ჰყავდა.
ქართულმა ოცნებამ დასკვნის საკუთარი ვერსია წარადგინა იმ მიზეზით, რომ ისინი არ ეთანხმებიან ოპოზიციის მიერ შემუშავებულ დოკუმენტს და მას "პოლიტიკურად მიკერძოებულს" უწოდებენ. სხდომის თავმჯდომარის, სერგი კაპანაძის თქმით, მხარდაჭერილი დასკვნა პარლამენტის უახლოეს ბიუროს სხდომაზე გავა.