მეტროს პარალიზების გამო საზოგადოებრივი ტრანსპორტი უფასოდ იმუშავებს
ფოტო: გიორგი შეყელაძე / On.ge
თბილისის მერის კახა კალაძის განცხადებით, მეტროპოლიტენის გაფიცვის გამო საზოგადოებრივ ტრანსპორტი უფასოდ იმოძრავებს, ავტობუსების არსებულ ნაკადებს კი რეზერვები დაემატება.
ამის შესახებ კახა კალაძემ მეტროს გაფიცვის შემდეგ გამართულ საგანგებო ბრიფინგზე განაცხადა.
"ვინაიდან მიმდინარე გაფიცვა პირდაპირ მიმართულია მოსახლეობის ცხოვრების პირობების გაუარესებისკენ, ჩვენ მივიღეთ გადაწყვეტილება, გაფიცვის პერიოდში დედაქალაქში არსებული მუნიციპალური ტრანსპორტი (მხედველობაში მაქვს მუნიციპალური ავტობუსები) მოსახლეობას მოემსახუროს უფასოდ. ამასთან, არსებულ ავტობუსების ნაკადებს დავამატებთ ჩვენს ხელთ არსებულ რეზერვებს", - განაცხადა კახა კალაძემ.
ის მოუწოდებს მეტროს მემანქანეებს არ დაარღვიონ კანონი და დაემორჩილონ სასამართლოს გადაწყვეტილებას.
"ნუ დააყენებენ საკუთარ ინტერესებს მთელი ქალაქის მოსახლეობის ინტერესებზე და კანონზე მაღლა და დაუყონებლივ დაუბრუნდნენ სამუშაო ადგილებს, არ დაუშვან, რომ მათმა გაუაზრებელმა გადაწყვეტილებებმა დააზარალოს დედაქალაქი და მოსახლეობა", - აცხადებს თბილისის მერი.
მეტროს მემანქანეებმა გაფიცვა და შიმშილობა გუშინ დაიწყეს, რამაც დღეს, 4 ივნისს, მეტროს პარალიზება გამოიწვია. გაფიცვა ხელფასების ზრდას უკავშირდება. მეტროს მემანქანეები მოითხოვენ, რომ მათი თანამდებობრივი სარგო 45%-ით გაიზარდოს. მემანქანეების გაფიცვის უფლება თბილისის სატრანსპორტო კომპანიამ სასამართლოში ორჯერ გაასაჩივრა. სასამართლოს ბოლო გადაწყვეტილებით, მემანქანეებს გაფიცვის უფლება განუსაზღვრელი ვადით შეუჩერდათ. ამის მიუხედავად მეტრო გაფიცულია. სატრანსპორტო კომპანია მემანქანეებს კანონის დაცვისკენ მოუწოდებს. მეტროს მემანქანეების გაფიცვის გამო საზოგადოებrივი ტრანსპორტი უფასოდ მოძრაობს.