ჭავჭავაძის იუბილესთან დაკავშირებით თბილისის მერიამ ივერიის სპეციალური გამოცემა დაბეჭდა
თბილისის მერიის ინფორმაციით, ილია ჭავჭავაძის 180 წლის საიუბილეო თარიღის აღსანიშნავად გაზეთ "ივერიის" სპეციალური გამოცემა, 1909 წლის 6 ივლისის ნომრის ერთი გვერდი დაიბეჭდა.
მერიის თქმით, სპეციალური გამოცემა მეტროპოლიტენისა და მუნიციპალური ავტობუსების მგზავრებს დაურიგეს.
გაზეთი "ივერია" თბილისში 1877 წლის 3 მარტს პირველად გამოვიდა. ეს იყო მთავარი პოლიტიკურ-ლიტერატურული პერიოდული გამოცემა, რომელიც ქართველთა ეროვნული თვითშეგნების გაძლიერებას და დამოუკიდებლობის იდეას ემსახურებოდა. მისი დამაარსებელი ილია ჭავჭავაძე იყო.
1879-1885 წლებში "ივერია" ჟურნალის სახით გამოდიოდა, 1886 წლიდან კი ყოველდღიურ გაზეთად გადაკეთდა. გაზეთი აშუქებდა მუშათა მოძრაობის საკითხებს საქართველოში და საზღვარგარეთის ქვეყნებში ისტორიის, ენათმეცნიერების, ეთნოგრაფიის, გეოგრაფიის, სოციოლოგიის საკითხებს.
2017 წელი ილია ჭავჭავაძის საიუბილეო წელია. მისი დაბადებიდან 180 წელი აღინიშნება, ხოლო მკვლელობიდან 110 წელი შესრულდა.
თბილისის მერიის განცხადებით, ილია ჭავჭავაძის 180 წლის საიუბილეო თარიღის აღსანიშნავად, 8 ნოემბერს მოქალაქეებს თბილისიდან საგურამოს მიმართულებით და პირიქით უფასო სამგზავრო ავტობუსები მოემსახურება. პრემიერ-მინისტრის ინიციატივით საგურამოში, ილიას მუზეუმსა და ეზოში ხვალ სახალხო დღესასწაული აღინიშნება.