არჩილ გორდულაძე: "ადოლფ ჰიტლერი თავის ზნეს არასდროს შეიცვლიდა. ზუსტად ასე არიან ახლა "კოლექტიურ ნაცმოძრაობაში" გაერთიანებულები"
ქართული ოცნების იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარემ, არჩილ გორდულაძემ სესიაზე განაცხადა, რომ ნაციონალური მოძრაობის და მათთან აფილირებული პარტიების გაუქმების შესახებ კანონპროექტში პოლიტიკური საქმიანობის აკრძალვის ხანგრძლივობა არ არის მითითებული.
გორდულაძის განმარტებით, "როგორც ადოლფ ჰიტლერი თავის ზნეს არასდროს შეიცვლიდა. ზუსტად ასე არიან ახლა "კოლექტიურ ნაცმოძრაობაში" გაერთიანებულები".
"ამ კითხვაზე პასუხი მარტივია — წარმოვიდგინოთ, რომ ნაცისტური პარტია აიკრძალა. მხოლოდ რეგისტრაციის გაუქმება იქნებოდა მიზანი თუ არა ნაციზმზე უარის თქმისთვის და რეალიზებისთვის? არა, რა თქმა უნდა. შესაბამისად, ნაციზმის შემოქმედ პირებს, რომლებიც ნაცისტურ პარტიას ქმნიდნენ, მათაც აეკრძალებოდათ პოლიტიკური საქმიანობა.
წარმოვიდგინოთ სხვანაირად რომ განვითარებულიყო მეორე მსოფლიოს ომის დროინდელი მოვლენები და ადოლფ ჰიტლერს რა ვადით შეიძლებოდა აკრძალვოდა პარტიის დაფუძნება? რა თქმა უნდა, უვადოდ იმიტომ, რომ ადოლფ ჰიტლერი თავის ზნეს არასდროს შეიცვლიდა. ზუსტად ასე არიან ახლა "კოლექტიურ ნაცმოძრაობაში" გაერთიანებული, რეალურად, ნაცისტური განცხადებების გამკეთებელი პირები — როგორც ადოლფ ჰიტლერი არ შეიცვლიდა თავის ზნეს, ისე არ შეიცვლიან და არ ექნებათ სურვილიც კი, რომ ქვეყნის ღალატზე, კონსტიტუციის დარღვევაზე, ლეგიტიმურად არჩეული ხელისუფლების დამხობაზე, მათ შორის ტერიტორიული მთლიანობის ხელყოფაზე და ასე შემდეგ, ხელი აიღონ.
შესაბამისად, არავითარი ვადა კანონით მითითებული არ არის და არც იქნებოდა მიზანშეწონილი აღნიშნული ვადის ჩაწერა, მარტივია. ქვეყნის ღალატზე ხელმომწერი ადამიანი არის, წარსულშიც იყო და იქნება მოღალატე," — განაცხადა ქართული ოცნების იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარემ, არჩილ გორდულაძემ.
ოცნების ხელისუფლების პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტმა I მოსმენით მიიღო კანონპროექტი "ნაციონალური მოძრაობის" და მათთან აფილირებული პარტიების გაუქმების შესახებ.