სერგეი ლავროვი: რუსეთის ფედერაციისთვის ზელენსკი "რეჟიმის დე ფაქტო ხელმძღვანელია"
რუსეთი აღიარებს უკრაინის პრეზიდენტს ვლადიმერ ზელენსკის "რეჟიმის დე ფაქტო ლიდერად” და მზად არის შეხვდეს მას ამ რანგში. ამასთან, რუსული მხარის აზრით, ზელენსკის ლეგიტიმურობა უკრაინის პრეზიდენტის პოსტზე, უკრაინის კონსტიტუციის თანახმად, კითხვის ნიშნის ქვეშაა. ამის შესახებ რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა NBC News– სთან ინტერვიუში განაცხადა.
"დიახ, რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმერ პუტინი მზად არის შეხვდეს მას. მაგრამ არა, ჩვენ ვერ შევხვდებით მხოლოდ იმისთვის, რომ სურათი გადავიღოთ და მივცეთ შესაძლებლობა, თქვას, რომ ის ლეგიტიმურია. ლეგიტიმურობა ცალკეული თემაა. ჩვენ ვაღიარებთ მას დე ფაქტო რეჟიმის ხელმძღვანელად. ამ რანგში ჩვენ მზად ვართ შევხვდეთ", — თქვა ლავროვმა.
საგარეო საქმეთა მინისტრის ხელმძღვანელმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ საკითხი, თუ ვინ გააფორმებს იურიდიულ დოკუმენტებს უკრაინის მხრიდან, აქვს მნიშვნელოვანი.
"რაც შეეხება იურიდიულ დოკუმენტების გაფორმებას, ყველას ნათლად უნდა ესმოდეს, რომ ხელმომწერი პირი ლეგიტიმურია. უკრაინის კონსტიტუციის თანახმად, ზელენსკი ამ მომენტისთვის არ არის [ლეგიტიმური]", — თქვა მან და დასძინა, რომ პუტინი მზად არის შეხვდეს ზელენსკის, როდესაც სამიტის დღის წესრიგი მზად არის. და ის საერთოდ არ არის მზად.