პუტინი ოკუპირებული აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის მცხოვრებლებს რუსეთის პასპორტებსა და მოქალაქეობას აძლევს
17 ივლისს რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა ხელი მოაწერა ბრძანებას, რომელიც ოკუპირებულ აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთში მცხოვრებლებს რუსული პასპორტების მიღებისა და მოქალაქეობის მიღების საშუალებას აძლევს. დოკუმენტი სამართლებრივი აქტების ოფიციალურ ვებსაიტზეა განთავსებულია. ბრძანება 2028 წლის 1 აგვისტოს ჩათვლითაა ძალაშია.
როგორ რუსული მედია წერს, პუტინის ბრძანება ამარტივებს აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის მაცხოვრებლებისთვის მოქალაქეობის მიღების პირობებს. ბრძანების მიხედვით, ოკუპირებული ტერიტორიების მოქალაქეებს "ორმაგი მოქალაქეობის საკითხის დარეგულირების შეთანხმებების" შესაბამისად შეუძლიათ, რომ რუსეთის მოქალაქეობა მოითხოვონ. აღნიშნულ დოკუმენტებს ხელი 2021 და 2022 წლებში მოეწერა.
განმცხადებლებისთვის სავალდებულო მოთხოვნებიდან გამოირიცხა პუნქტი რუსეთის ფედერაციაში მუდმივი ცხოვრების შესახებ.
მარტში პუტინი ოკუპირებული აფხაზეთის ე.წ. პრეზიდენტს, ბადრა გუნბას შეხვდა. მოლაპარაკებების დროს გუნბამ გაიხსენა ქვეყნის მაცხოვრებლებისთვის რუსეთის მოქალაქეობის შესახებ შეთანხმების რატიფიცირება და რეგისტრაციის მექანიზმის გამარტივების აუცილებლობა. მისი თქმით, მოსახლეობის 70%-ზე მეტს უკვე აქვს რუსეთის მოქალაქეობა, დანარჩენებს კი მისი მიღება სურთ. პუტინმა მაშინ დაადასტურა, რომ პროცესის დაჩქარების მითითებები მისცა.
ქართული ოცნების საგარეო საქმეთა სამინისტროს აღნიშნულთან დაკავშირებით კომენტარი ამ დრომდე არ გაუკეთებია.