ნონა ქურდოვანიძე: თუ სპეციალური საგამოძიებო სამსახური საბოლოოდ მოხდა, რა თქმა უნდა, საგანგაშოა
"გადაწყვეტილება, რომელიც სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის გაუქმებას გულისხმობს, თუ ეს საბოლოოდ მოხდა, რა თქმა უნდა, საგანგაშოა. ეს მიანიშნებს, რომ არ არის ინტერესი, არსებობდეს დამოუკიდებელი ორგანო, თუნდაც ფორმალურად", — საია-ს თავმჯდომარე ნონა ქურდოვანიძე სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის გაუქმების შესახებ გავრცელებულ ინფორმაციას IPN-თან ეხმაურება.
მის თქმით, წლების განმავლობაში ეს სამსახური უფუნქციო იყო, ვერ ასრულებდა საკუთარ მისიას და მანდატს.
"სპეციალური საგამოძიებო სამსახური იმ მიზნით შეიქმნა, რომ მას დამოუკიდებლად უნდა გამოეძია ის დანაშაულები, რომელსაც სამართალდამცველების მხრიდან ჰქონდა ადგილი, თუმცა წლების განმავლობაში ვხედავდით, რომ ეს სამსახური უფუნქციო იყო, ვერ ასრულებდა საკუთარ მისიას და მანდატს. ამ დრომდე არცერთი საქმე არ არის გამოძიებული. ის გადაწყვეტილება, რომელიც ინსტიტუციურადაც ამ სამსახურის გაუქმებას გულისხმობს, თუ ეს საბოლოოდ მოხდა, რა თქმა უნდა, საგანგაშოა. ეს მიანიშნებს, რომ არც ფორმალურად არის ინტერესი, არსებობდეს ცალკე, დამოუკიდებელი ორგანო, თუნდაც ფორმალურად, რომელიც სპეციალური მანდატით გამოიძიებდა იმ დანაშაულს, რომელიც ამ სამსახურს ექვემდებარებოდა", — აღნიშნავს ქურდოვანიძე.
სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის გაუქმების შესახებ ინფორმაცია NEWS.On.ge-ს უწყებაში დაუდასტურეს.
"სპეციალურ საგამოძიებო სამსახური შეუერთდება პროკურატურას. საზოგადოებისთვის დამატებით დეტალები გახდება ცნობილი მას შემდეგ, რაც საქართველოს პარლამენტში ბიუროს წარედგინება საკანონმდებლო ინიციატივა და დეტალურად იქნება განმარტებული ცვლილებების საჭიროება და ფორმები", — გვითხრეს სსს-ს პრესსამსახურში.
შეგახსენებთ, რომ უწყების ხელმძღვანელი კარლო კაციტაძე ბრიტანეთმა მიმდინარე წლის 10 აპრილს დაასანქცირა, ქვეყანაში შესვლა აუკრძალა და ფინანსური სანქციებიც დაუწესა. კარლო კაციტაძე ასევე შეყვანილია "MEGOBARI აქტის" საფუძველზე დასასანქცირებელი პირების სიაში.