SJC: აფგან სადიგოვი 159 დღეა, შიმშილობს, მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობა კვლავ მძიმეა
სოციალური სამართლიანობის ცენტრის (SJC) ცნობით, აზერბაიჯანელი ჟურნალისტი და რედაქტორი, აფგან სადიგოვის უკვე 159 დღეა, შიმშილობს და მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობა კვლავ სტაბილურად მძიმეა.
SJC-ის თქმით, სადიგოვი 10 თებერვლამდე არ იღებდა წყალს, რის გამოც, მისი მდგომარეობა უკიდურესად დამძიმდა. სწორედ ამიტომ, ჟურნალისტმა კვლავ დაიწყო წყლის მიღება და როგორც ორგანიზაცია წერს, პერიოდულად თანხმობას აცხადებს ორგანიზმისთვის საჭირო დანამატების მიღებაზე, რომელიც მას გადასხმის მეშვეობით მიეწოდება. მიუხედავად ამისა, ექიმების აზრით, სადიგოვის ჯანმრთელობის მდგომარეობამ ნებისმიერ დროს შეიძლება კრიტიკულ ნიშნულს მიაღწიოს. 159-დღიანი შიმშილობის პერიოდში მან 4კგ დაიკლო და ამ დროისთვის სადიგოვის წონა 56 კგ-ია.
"მიუხედავად შიმშილობის რეჟიმის ცვლილებისა, აფგან სადიგოვის მდგომარეობა კვლავ მძიმეა. ორგანიზმს უკვე დიდი ხანია, არ მიეწოდება საჭირო რაოდენობის ვიტამინები და მინერალები, რის გამოც მას აღენიშნება ანემიის ნიშნები, რაც სახიფათოა მისი ჯანმრთელობისთვის. ექიმების განმარტებით, ხანგრძლივი შიმშილობის პროცესში მისმა ჯანმრთელობის მდგომარეობამ კრიტიკულ ნიშნულს შეიძლება ნებისმიერ დროს მიაღწიოს.
აფგან სადიგოვს აღენიშნება ასევე შენელებული გულისცემა, რის გამოც ექიმები მას დამატებით აძლევენ წამალს. სამწუხაროდ, ის კვლავ უარს აცხადებს სამედიცინო დაწესებულებაში გადაყვანაზე.
აფგან სადიგოვმა 159-დღიანი შიმშილობის პერიოდში 40 კილოგრამი დაიკლო და მისი წონა ამ დროისთვის 56 კილოგრამია. პენიტენციური დაწესებულების ექიმების შეფასებით, ხანგრძლივი შიმშილობის შემდეგ მისი ჯანმრთელობისთვის მოსალოდნელი ზიანი შეიძლება შეუქცევადი აღმოჩნდეს", – ნათქვამია განცხადებაში.
სოციალური სამართლიანობის ცენტრის ცნობით, აფგან სადიგოვმა შიმშილობა ჯერ კიდევ 2024 წლის 21 სექტემბერს დაიწყო, ორი ავტორიტარული ხელისუფლების მხრიდან უსამართლო მოპყრობისა და გადაწყვეტილებების საპასუხოდ. შიმშილობის დაწყებიდან მე-17 დღეს მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობა იმდენად გაუარესდა, რომ N18 სამკურნალო დაწესებულებაში გადაიყვანეს, სადაც ის დღემდე იმყოფება.
"აფგან სადიგოვის ჯანმრთელობის მდგომარეობას ართულებს ისიც, რომ 2020 წელს, აზერბაიჯანში უკანონოდ მეორედ დაკავების შემდეგ, როდესაც მას 7-წლიანი პატიმრობა მიუსაჯეს, მან 242 დღე იშიმშილა. ამ პერიოდის განმავლობაში მისი ჯანმრთელობა იმდენად გაუარესდა, რომ ხანგრძლივი რეაბილიტაცია და საზღვარგარეთ მკურნალობა გახდა აუცილებელი," — წერს SJC.
ორგანიზაცია აღნიშნავს, რომ აფგან სადიგოვის მდგომარეობის შესახებ ინფორმაცია მიაწოდეს ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოს, რომელიც რეგლამენტის 39-ე წესის შესაბამისად, განიხილავს მოთხოვნას სადიგოვის მიმართ დროებითი ღონისძიების (Interim Measure) გამოყენების და აზერბაიჯანში ექსტრადიციის შეჩერების თაობაზე.