- მოსამართლემ დროებით შეაჩერა USAID-ის ათასობით თანამშრომლის გათავისუფლების გადაწყვეტილება
- Reuters: ტრამპის ადმინისტრაცია USAID-ის თანამშრომლებს ადმინისტრაციულ შვებულებაში უშვებს
- ტრამპი USAID-ის სახელმწიფო დეპარტამენტისთვის მიერთებას გეგმავს — რა ხდება
დაზარალდა არასამთავრობო ორგანიზაციები, მედია საშუალებები და ჰუმანიტარული პროექტები მთელს მსოფლიოში, მათ შორის სამხრეთ და აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებში.
სტეფანოვიჩის თქმით, პროკურორებმა მოიძიეს ინფორმაცია აშშ-სგან მას შემდეგ, რაც ტრამპმა, სახელმწიფო მდივანმა მარკო რუბიომ, მილიარდერმა ელონ მასკმა და სხვა ამერიკელმა ოფიციალურმა პირებმა განაცხადეს, რომ USAID-ის დაფინანსება გაყინეს.
"სერბეთის სპეციალური ანტიკორუფციული დეპარტამენტი... დაუკავშირდა აშშ-ს იუსტიციის დეპარტამენტს USAID-ის სახსრების ბოროტად გამოყენების, შესაძლო ფულის გათეთრებისა და აშშ-ს გადასახადების გადამხდელთა სახსრების ბოროტად გამოყენების შესახებ ინფორმაციისთვის სერბეთში", — თქვა მან ტელევიზიით.
სტეფანოვიჩმა დასძინა, რომ უზენაესმა სახელმწიფო პროკურატურამ გასცა ბრძანება ოთხი ორგანიზაციისგან USAID-თან დაკავშირებული ყველა დოკუმენტაციის ჩამორთმევისა და თანხების ხარჯვაზე პასუხისმგებელ პირებთან გასაუბრებაზე.
თავის მხრივ, სამოქალაქო ინიციატივების აღმასრულებელმა დირექტორმა, მაია სტოიანოვიჩმა განაცხადა, რომ დაახლოებით 20 დეტექტივმა ჩაატარა ჩხრეკა მისი ორგანიზაციის ოფისებში სასამართლოს ბრძანების წარდგენის გარეშე.