"როსკომნადზორი" 60 მლრდ რუბლის ჩადებას ინტერნეტ რესურსების დასაბლოკად გეგმავს
რუსეთის ინფორმაციული ტექნოლოგიებისა და მასმედიის ზედამხედველობის ფედერალური სამსახური — როსკომნადზორი გეგმავს, რომ ინტერნეტ რესურსების დასაბლოკად საჭირო სისტემა განაახლოს, რაც დაახლოებით 60 მილიარდი რუბლის (660 მილიონი დოლარის) დახარჯვას ითვალისწინებს.
პროექტი ითვალისწინებს , 2025 ან 2030 წლამდე ე.წ საფრთხეების საწინააღმდეგო ტექნიკური საშუალებების (TSPU) მოდერნიზაციას და სრულიად ახალი საშუალებების დემონტაჟს.
"ტექნიკურმა მოდერნიზაციამ, შეიძლება VPN სერვისებს აკრძალულ კონტენტთან წვდომის ეფექტურობა სრულად დაკარგოს" — თქვა DRC იურიდიული ფირმის ექსპერტმა, კირა ტარანმა.
Satista- ინფორმაციით, როსკომნადზორმა 130ზე მეტი ვებგვერდი მხოლოდ 2023 წლის მეორე ნახევარში დაბლოკა — 26 ათასი კი უკრაინაში მიმდინარე ე.წ. "სპეცოპერაციის შესახებ ყალბი ინფორმაციის გავრცელების გამო.
VPN დაბლოკილ ვებგვერდებზე წვდომის საშუალებას აძლევს. რუსეთში კი 1 მარტს VPN და მსგავსი საშუალებები აიკრძალა.
ივნისში როსკომნადზორმა მსხვილ ვებ-კომპანიებს Google da Operas მიმართა, იმ თხოვნით, რომ "არალეგალურ მასალებზე" წვდომა შეეზღუდათ.