დეა კულუმბეგაშილის ფილმმა "აპრილი" ვენეციის კინოფესტივალზე ჟიურის სპეციალური პრიზი მიიღო
დეა კულუმბეგაშილის ფილმმა აპრილი ვენეციის კინოფესტივალზე ჟიურის სპეციალური პრიზი მიიღო. ფილმში მთავარ როლებს: ია სუხიტაშვილი, მერაბ ნინიძე და კახა კინწურაშვილი ასრულებენ.
დეა კულუმბეგაშვილი
ფილმი გვიამბობს მეან ქალ ნინაზე, რომელიც თანასოფლელებს ჩუმად აბორტს უკეთებს. ფილმის რეჟისორის თქმით, აპრილის იდეა წინა ფილმ — "დასაწყისზე" მუშაობისას გაუჩნდა, როდესაც კასტინგის მიზნით რეგიონებში იმოგზაურა და სოფლებში ქალების პრობლემები გაიცნო.
ფილმზე მსოფლიოში წამყვანმა გამოცემებმა: Vogue-მ, Guardian-მა, Hollywood Reporter-მა და Variety-მა უკვე მიუძღვნეს რეცენზიები. ისინი აპრილს დადებითად აფასებენ და კინოფესტივალზე ერთ-ერთ ყველაზე ძლიერ ფილმად იხსენიებენ.
მიხეილ ჭიაურელის, ლანა ღოღობერიძისა და ოთარ იოსელიანის შემდეგ დეა კულუმბეგაშვილი მეოთხე ქართველი რეჟისორია, რომელიც ვენეციის საერთაშორისო კინოფესტივალის მთავარ კონკურსში მონაწილეობს.