„არ მესმის და ვერავინ ამიხსნა, როგორ დაეხმარება "უცხოური აგენტების" კანონი საქართველოს სუვერენიტეტსა და ძლიერებას. საქართველოს სუვერენიტეტი დამოკიდებულია ქვეყნის ცოცხალ დემოკრატიაზე, ქართველი ხალხის სიძლიერე უნარჩუნებს ქვეყანას დამოუკიდებლობას. რუსეთს აქვს სურვილი აწარმოოს ომები, რათა აღადგინოს იმპერია. რატომ არის საქართველოს ინტერესში პოლიტიკურ პარტიებზე თავდასხმა და მათი კანონგარეშე გამოცხადება?! ეს არის ის, რაც არ მესმის და არ ყოფილა ახსნილი. ქართულმა ოცნებამ არჩევნები მოიგო თავისუფლად და სამართლიანად, მათ დაამარცხეს ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა და არ დასჭირვებიათ "უცხოური აგენტების" კანონი ან რომელიმე პარტიის უკანონოდ გამოცხადება გასამარჯვებლად. თუ სამართლიანად მოიგებენ - კარგი, მაგრამ თუ ვერ გაიმარჯვებენ, „უცხოური აგენტების“ კანონი უბრალოდ ჰგავს მოტყუების გზას. არ მგონია, რომ ქართველი ხალხი ამას მიიღებს. საქართველოს ძლიერება ეფუძნება საქართველოს დემოკრატიას და ამერიკელებს ძალიან არ უნდათ იფიქრონ საქართველოზე, რომ ის კარგავს დემოკრატიას და ხდება კიდევ ერთი ავტოკრატიული ქვეყანა, რომელიც საბოლოოდ რუსეთის მმართველობას ექვემდებარება".
ამის შესახებ ყოფილმა ამერიკელმა დიპლომატმა, ატლანტიკური საბჭოს უფროსმა მკვლევარმა დენიელ ფრიდმა თბილისი რუმსში განაცხადა, სადაც მაკკეინის ინსტიტუტი, ჯორჯ ბუშის ინსტიტუტი და ეკონომიკური პოლიტიკის კვლევის ცენტრი (EPRC) თბილისის მე-8 საერთაშორისო კონფერენციას, სახელწოდებით გარდამტეხი წელი მასპინძლობენ.