რუსეთი 2008 წლის აგვისტოს ომის გასამართლებლად "ოცნების" განცხადებას იყენებს
13 აგვისტოს, გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის უშიშროების საბჭოს სხდომაზე საქართველოს საკითხი განიხილეს. — რუსეთმა თავის გასამართლებლად ქართული ოცნების განცხადება გამოიყენა.
გაერო-ში რუსეთის ფედერაციის მუდმივი წარმომადგენლის მოადგილემ, დიმიტრი პოლიანსკიმ აგვისტოს მოვლენებთან დაკავშირებით ივანიშვილის პარტიის პოზიცია წაიკითხა.
განცხადებაში, რომელიც 13 აგვისტოს ოცნების პოლიტსაბჭობ გაავრცელა წერია, რომ "2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის დროს მაშინდელი პრეზიდენტი, მიხეილ სააკაშვილი გარე ძალების დაკვეთის შესაბამისად მოქმედებდა".
"მე მეტს არ ვისაუბრებ, მე უბრალოდ მოვახდენ საქართველოს მმართველი პარტიის, ქართული ოცნების პოლიტიკური საბჭოს განცხადების ციტირებას: "ქართული საზოგადოების დიდი ნაწილი, სამართლიანად, ეჭვქვეშ აყენებს სააკაშვილის ადეკვატურობას, მაგრამ ფაქტი ისაა, რომ 2008 წლის აგვისტოში, სააკაშვილის ავანტიურისტული ქმედებები, არა მხოლოდ მისი ფსიქიკური არასტაბილურობის, არამედ ასევე გარედან მიღებული ინსტრუქციებისა და კარგად დაგეგმილი ღალატის შედეგია. ჩვენს ქვეყანაში გრძელვადიანი მშვიდობისა და სტაბილურობის დასამყარებლად, სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია წარიმართოს საჯარო სასამართლო პროცესი, რათა ჩვენმა საზოგადოებამ ერთხელ და სამუდამოდ გაიგოს, ვინ ჩაიდინა ეს მოღალატეობრივი დანაშაული, ჩვენი ქვეყნისა და ჩვენი ხალხის წინააღმდეგ".
უბრალოდ, სცადეთ გაიხსენოთ ეს სიტყვები, როდესაც ჩემი დასავლელი კოლეგები, მოგვიანებით ამ ტრიბუნასთან მოვლენ და მოგატყუებენ იმის შესახებ, თუ რა მოხდა", — განაცხადა დიმიტრი პოლიანსკიმ.
შეგახსენებთ, ქართული ოცნების პოლიტსაბჭომ მსგავსი შინაარსის განცხადება 7 აგვისტოსაც გაავრცელა, რომელშიც კვლავ მოითხოვა 2008 წლის აგვისტოს ომის მიზეზების გამოძიება და "მოღალატე პოლიტიკური ძალის" უმკაცრესად დასჯა.