ქართული ოცნება ცდილობს, გაიმეოროს სწორედ ის სტრატეგია, რაზეც ღიად, საჯაროდ ისაუბრა რუსეთის პრეზიდენტის პრესსპიკერმა, დმიტრი პესკოვმა, რომელმაც რუსულ კანონთან დაკავშირებით თქვა: "ჩვენ ალბათ, უბრალოდ, გვჭირდება, უფრო აქტიურად ავუხსნათ [მათ, ვისაც მწვავე და მკვეთრი რეაქცია აქვს], რომ აბსურდია ამის რუსულ პროექტად მიჩნევა".
მთავრობა მიმართავს ყველა ღონეს: როგორც მის დაქვემდებარებაში არსებულ პროპაგანდისტულ ტელეარხებს, ასევე
- სახელისუფლებო "ექსპერტებს";
- სხვადასხვა პროპაგანდისტულ გავლენის ჯგუფებს;
- და, რაც ყველაზე უარესია — ადმინისტრაციულ რესურსებს.
ISFED-მა 30 მუნიციპალიტეტის ორგანოში დასაქმებული 96 საჯარო მოსამსახურე გამოავლინა, რომლებმაც 3-4 აპრილის განმავლობაში, ფეისბუქის პირად ანგარიშზე იდენტური ქარდები საჯარო პოსტის სახით გამოაქვეყნეს.
- მანიპულაციური სურათის შექმნის მცდელობა: სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების (ISFED) დაკვირვებით, რუსული კანონის ხელახლა ინიციირების შემდეგ, ქართული ოცნების, პროსახელისუფლებო მედიასაშუალებებისა თუ ანონიმურ გვერდებზე, 120-მდე რეკლამა გამოქვეყნდა, სადაც კანონი მანიპულაციურად არის ახსნილი და მიჩქმალულია ზოგადი კონტექსტი.
რა მოჰყვა ამას: ხელისუფლების კოორდინირებული კამპანია, რომელიც იყო მანიპულაციური და მოიცავდა მოქალაქის შეცდომაში შემყვან ცნობებს, სოციალურმა ქსელმა ფეისბუქმა ინფორმაციის გავრცელების საკუთარ სტანდარტებთან შეუსაბამობის გამო, დაბლოკა.
შესაბამისად, "გაქრა" პოსტები, რომელსაც მთავრობა მაღალჩინოსნების, პროპაგანდისტული გვერდებისა და ადმინისტრაციული ადამიანური რესურსის გამოყენებით ავრცელებდა:
ფეისბუქიდან — ნაგვის ურნაზეც კი: მმართველი პარტია, რომელსაც მსოფლიოში ერთ-ერთმა ყველაზე გავლენიანმა სოციალურმა ქსელმა, ფეისბუქმა, მცდარი ინფორმაციის გამო, პროპაგანდისტული გზავნილების გავრცელება შეუზღუდა, ახლა პლაკატებს აკრავს თითქმის ყველგან და ყველაფერზე, სადაც ქაღალდის მიწებებაა შესაძლებელი — გაჩერებებზე, მეტროებთან, შენობების კედლებზე, სამშენებლო აბრებზე და ნაგვის ურნებზეც კი.