სინოდი აქვეყნებს პოზიციას უკრაინასა და ისრაელში მიმდინარე ომებთან დაკავშირებით
ფოტო: კადრი ვიდეოდან / ერთსულოვნება. არქივი, 2021 წელი.
მოკლედ: 2023 წლის 2 ნოემბერს საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის სინოდის სხდომაზე განხილული საკითხების შესახებ "წმინდა სინოდის განჩინება" საპატრიარქოს ვებ-გვერდზე გამოაქვეყნეს.
საპატრიარქოს მიხედვით,
- შეხვედრას საქართველოს მართლმადიდებლური ეკლესიის პატრიარქი, ილია მეორე თავმჯდომარეობდა.
- მან მოკლედ დაახასიათა მსოფლიოში და საქართველოში არსებული მდგომარეობა,
- და განსახილველი საკითხების წარსადგენად, სიტყვა მიტროპოლიტ შიოს გადასცა. განჩინებაში მიტროპოლიტი შიო მოხსენიებულია, როგორც "საპატრიარქო ტახტის მოსაყდრე."
დეტალები: "წმინდა სინოდის სხდომის განჩინებაში" დაწერეს, რომ "უკრაინასა და წმინდა მიწაზე მიმდინარე საომარი მოქმედებების შესახებ", სინოდის საერთო პოზიცია ჩამოყალიბდა.
ამონარიდები განჩინებიდან:
- "უკრაინაში რუსეთის მიერ საომარი მოქმედებების დაწყების პირველივე დღეებიდან საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქმა გაავრცელა მიმართვა კონფლიქტის დაუყოვნებლივი შეწყვეტის აუცილებლობის შესახებ, რაც, წინააღმდეგ შემთხვევაში, მეტად მძიმე შედეგებს მოიტანდა.
- დღეს კი, როდესაც ახლო აღმოსავლეთში განვითარებული მოვლენები უფრო და უფრო მასშტაბურ სახეს იღებს, ნათელია, რომ იქმნება გლობალურად ფეთქებადსაშიში გარემო, რაც მთელ მსოფლიოს დიდი საფრთხის ქვეშ აყენებს.
- უკრაინასა და ღაზის სექტორში წარმოებული ომების შედეგად უკვე დიდია მსხვერპლი.
- ჯარისკაცებთან ერთად იღუპებიან უდანაშაულო ადამიანები, ბავშვები და მოხუცები, ნადგურდება ინფრასტრუქტურა, საცხოვრებელი, რელიგიური თუ სხვა დანიშნულების შენობა-ნაგებობები;
- ზოგადად, ადგილი აქვს რელიგიური ნიშნით ძალადობასაც."
სტრიქონებს შორის: საქართველოს მართლმადიდებლურ ეკლესიას ჯერ ისევ არ დაუფიქსირებია პოზიცია უკრაინის ეკლესიის ავტოკეფალიის ტომოსთან დაკავშირებით.
- უკრაინის ავტოკეფალიის ტომოსს 2019 წლის 5 იანვარს მოაწერა ხელი მსოფლიო პატრიარქმა, ბართლომემ.
ბოლო ხაზი: ისინი გამოხატავენ მწუხარებას და თანაგრძნობას ომის შედეგად დაზარალებულთა მიმართ. "ტერორი, სისასტიკე, უსამართლობა... ცალსახად დასაგმობია და მისი პირდაპირი ან ირიბი მხარდაჭერა, — ცივილიზებული სამყაროსათვის მიუღებელი", — წერია 2023 წლის 2 ნოემბრის განჩინებაში.