როგორ გაგრძელდება იმპიჩმენტის პროცესი საკონსტიტუციოს გადაწყვეტილების შემდეგ
რა ხდება? დღეს, 16 ოქტომბერს, საკონსტიტუციო სასამართლომ სალომე ზურაბიშვილი კონსტიტუციის დამრღვევად ცნო.
- ამით დააკმაყოფილა მმართველი პარტიის დეპუტატების [ირაკლი კობახიძის, შალვა პაპუაშვილის, მამუკა მდინარაძის და სხვების, სულ 80 წევრის] კონსტიტუციური წარდგინება პრეზიდენტის იმპიჩმენტთან დაკავშირებით.
- საკონსტიტუციო სასამართლოში პრეზიდენტის წარმომადგენლები არ ეთანხმებიან სასამართლოს დასკვნას.
- "პირიქით, მას უწყობენ იმპიჩმენტს იმის გამო, რომ იგი აკეთებდა ყველაფერს თავისი უფლებამოსილების ფარგლებში, რათა ამ ქვეყანას დახმარებოდა სტატუსის მიღებაში", — აღნიშნა თამარ ჩუგოშვილმა, პრეზიდენტის წარმომადგენელმა საკონსტიტუციო სასამართლოში.
რას ნიშნავს იმპიჩმენტი?
- კანონი განმარტავს, რომ იმპიჩმენტი არის საქართველოს კონსტიტუციის დარღვევის, სახელმწიფო ღალატისა და სისხლის სამართლის სხვა დანაშაულის ჩადენისთვის საქართველოს პრეზიდენტის თანამდებობიდან გადაყენების წესი.
მნიშვნელოვანია, გვახსოვდეს, რომ
- პრეზიდენტის იმპიჩმენტის საკითხი არა მხოლოდ სამართლებრივი, არამედ — პოლიტიკური საკითხია.
- იმ შემთხვევაში, თუ საკონსტიტუციოს დასკვნის შემდეგ, პარლამენტი მხარს არ დაუჭერს გადაწყვეტილებას პრეზიდენტის თანამდებობიდან გადაყენების შესახებ, საკითხი მიიჩნევა მოხსნილად და მომდევნო ერთი წლის განმავლობაში დაუშვებელია ამ თანამდებობის პირის მიმართ იმავე ბრალდების წარდგენა.
პროცედურულად: კონსტიტუციის დარღვევის მიზეზით, საქართველოს პრეზიდენტის თანამდებობიდან გადაყენების წესს განსაზღვრავს საქართველოს კანონი იმპიჩმენტის შესახებ.
- იმპიჩმენტის წესით საქართველოს პრეზიდენტის თანამდებობიდან გადაყენების საკითხი კენჭისყრაზე დაისმება, თუ გადაწყვეტილებას მხარი დაუჭირა საქართველოს პარლამენტის სრული შემადგენლობის უმრავლესობამ.
საქართველოს პრეზიდენტი ჩაითვლება იმპიჩმენტის წესით თანამდებობიდან გადაყენებულად, თუ ამ გადაწყვეტილებას მხარი დაუჭირა საქართველოს პარლამენტის სრული შემადგენლობის არანაკლებ ორმა მესამედმა.
პოლიტიკური კონტექსტი: მმართველ პარტიას, ქართულ ოცნებას, პარლამენტში არ ჰყავს პრეზიდენტის თანამდებობიდან გადაყენებისთვის საჭირო 100 დეპუტატი — ანუ პარლამენტის სრული შემადგენლობის ორი მესამედი.
- იმპიჩმენტის პროცესისთვის მათ სჭირდებათ ოპოზიციონერი დეპუტატების მხარდაჭერა.
- "იმედს ვიტოვებთ, რამდენიმე ოპოზიციონერ დეპუტატს მაინც აღმოაჩნდება საკმარისი პატრიოტიზმი, ან პროფესიული ღირსება, რომ სალომე ზურაბიშვილის მიერ საქართველოს კონსტიტუციის უხეში დარღვევა და კონსტიტუციური წესრიგის წინააღმდეგ წასვლა რეაგირების გარეშე არ დატოვოს", — თქვა ირაკლი კობახიძემ, ქართული ოცნების თავმჯდომარემ საკონსტიტუციოს გადაწყვეტილების შემდეგ.