გრძელი სიაა რეკომენდაციების, რომლებიც ამ დრომდე არ არის შესრულებული. მიხეილ სააკაშვილის საკითხი კიდევ ერთი დამატებითია. ეს არ არის რეკომენდაციებში, მაგრამ ვიცით, რომ აქვს გავლენა, ეფექტი პროცესზე.
კომისია ყოველდღიურად იღებს ცნობებს, რომ რეკომენდაციები არ სრულდება. ეს არ არის ოპოზიციის ნარატივი, ან რომელიმე სხვა აქტორის საქართველოში, არამედ კომისიის შეფასება. რა თქმა უნდა, შესაძლოა ცვლილებები იყოს, მაგრამ ამ დრომდე შესრულებულია მხოლოდ სამი, ნაკლებად კრიტიკული რეკომენდაცია. დეპოლარიზაცია, დეოლიგარქიზაცია, მართლმსაჯულების რეფორმა არაა განხორციელებული. იმ ეტაპზეც კი არ არის, რომ ვიფიქროთ პროცესი დაწყებულია. ეს დიდ იმედგაცრუებას იწვევს.
დრო კიდევ არის. ყველაფერი შეიძლება შეიცვალოს, თუ ამის სურვილი მმართველ გუნდს აქვს. მე, იცით, რომ ყოველთვის ვემხრობოდი საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭებას. ვიცი, რომ ბევრი წევრი სახელმწიფო ასე არ ფიქრობს, მიზეზი საქართველოში განვითარებული მოვლენებია.