პრეზიდენტის და პრემიერის კამათი ტრიბუნიდან — რა მოხდა ამჯერად
რატომ არის მნიშვნელოვანი: უკვე რამდენიმე თვეა, რაც ქართულ ოცნებასა და პრეზიდენტს შორის შეხმატკბილებული ურთიერთობა დაიძაბა.
- თუ ერთ დროს ზურაბიშვილის მხარდასაჭერად ქართული ოცნება დიდ რესურსს ხარჯავდა და მისი საარჩევნო პლაკატებიდან ირაკლი კობახიძე და სხვა წევრები გვიღიმოდნენ, ახლა დრო და რესურსი პრეზიდენტის კრიტიკაში იხარჯება.
- კრიტიკულია თავად პრეზიდენტიც და მთავრობას როგორც ქვეყნის საერთაშორისო კურსთან დაკავშირებულ გადაწყვეტილებებსა და ნაბიჯებს, ასევე, სამოქალაქო საზოგადოებაზე განცხადებებს უწუნებს.
- გუშინ, 26 მაისს პრეზიდენტმა მთავრობა დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაზეც გააკრიტიკა.
- რასაც, რა თქმა უნდა, ქართული ოცნების წევრების საპასუხო კრიტიკა მოჰყვა.
რა მოხდა დღეს: საგარეო საქმეთა სამინისტრომ დიასპორის ფორუმი გამართა, რომელზეც მთავრობის წევრებთან ერთად პრეზიდენტიც იყო მიწვეული.
- პირველი სიტყვით პრეზიდენტი გამოვიდა და ტრიბუნიდან თავდაცვის მინისტრი გააკრიტიკა, კერძოდ პროტოკოლის დარღვევაში დაადანაშაულა.
- "ეს არ არის — მე ასე მინდა, სკამი იქ დამიდე, ან გადადექი, ჩაიჩოჩე, ჩამოიჩოჩე — და ეს არ არის შეურაცხყოფა პრეზიდენტის. ეს არის დარღვევა პროტოკოლის და პროტოკოლი არის სხვა რამე კი არა, სახელმწიფოს საყრდენი", — განაცხადა ზურაბიშვილმა.
- მისი თქმით, 26 მაისის ღონისძიებაზე, თავდაცვის მინისტრი ჯერ პრემიერს მიესალმა და შემდეგ მას.
- როცა ზურაბიშვილი ამას ამბობდა, კადრში ღარიბაშვილი გამოჩნდა, რომელმაც გვერდით გაიხედა და გაიღიმა.
პრეზიდენტმა საუბარი დიასპორის საკითხებზე გააგრძელა და იქვე ხელისუფლების მესიჯბოქსზეც გაამახვილა ყურადღება.
- "ძნელი დასათვლელი არის რიცხოვნად, რამდენად წარმოადგენს ჩვენი დიასპორა. იგერ იყო ნათქვამი, რომ 1 მილიონი არის რუსეთი, აღარ არის 1 მილიონი რუსეთში ეს კარგად ვიცით, დაახლოებით ნახევარი მილიონი თუ იქნება და ისიც ნახევრად ქართველები, ნახევრად რუსები", — თქვა მან.
- ამით ირაკლი კობახიძის განცხადებას გამოეხმაურა, რადგან სწორედ ის აპელირებდა ამ რაოდენობაზე.
- სიტყვის დასრულების შემდეგ პრეზიდენტმა ბოდიში მოუხადა აუდიტორიას, თქვა რომ უნდა წასულიყო და დარბაზიდან გავიდა.
პრემიერმინისტრმა თავისი გამოსვლა იმაზე საუბრით დაიწყო, რომ იმ ტრიბუნიდან პრეზიდენტს არ უპასუხებდა, მაგრამ მაინც უპასუხა.
- "მინდა პრეზიდენტს, წარმატებული დღე ვუსურვო. ერთი რამ მინდა აღვნიშნო, ჩვენ გვაქვს საზეიმო განწყობა, ჩვენ გუშინ განსაკუთრებულად აღვნიშნეთ [ჩანართი: აქ პრემიერმინისტრს ტაშით გააწყვეტინეს] საქართველოს დამოუკიდებლობის დღე", — თქვა ღარიბაშვილმა.
- შემდეგ კი გააგრძელა, რომ მისი აზრით, 26 მაისს ყველა ვერთიანდებით და ეს დღე უნდა იყოს ურთიერთპატივისცემის, სიყვარულის გამოხატულების დღე და ეს უნდა იყოს გამაერთიანებელი დღე.
- "აი, ეს იქნებოდა ჩემი პასუხი", — დაამატა მან, მაგრამ ამით არ დაუმთავრებია.
- "რაც შეეხება პროტოკოლის წესებს, მთავრობას ჰყავს ძალიან კვალიფიციური პროტოკოლის სამსახურის სამსახურის უფროსი, ბატონი დავით ზანთარაია", — თქვა მთქვა ღარიბაშვილმა, გაიღიმა და ხელი გაიშვირა, რა დროსაც ისევ ტაშით გააწყვეტინეს.
გარდა ამისა, პრემიერს, რომელიც პრეზიდენტისთვის პასუხის გაცემას არ აპირებდა, არც დიასპორის რაოდენობაზე გამოხმაურება დაუტოვებია უპასუხოდ და ხაზგასმით გვითხრა, რომ ამაზე ლაპარაკი უხერხულად მიაჩნია.
- "საერთოდ მგონია, რომ ძალიან უხერხულია და შეურაცხმყოფელია ყოველგვარი საუბარი იმის თაობაზე, თუ რომელ ქვეყანაში, რამდენი დიასპორის წარმომადგენელი ცხოვრობს. ეს არის შეურაცხმყოფელია. შეურაცხმყოფელია ჩვენთვის, რომ ვუწოდოთ ჩვენს დიასპორას ნახევრად რუსი, ნახევრად ქართველი", — თქვა მან.
- შემდეგ კი ზურაბიშვილის ოჯახის ემიგრაციის ისტორიას გამოეხმაურა: "ასევე შეურაცხმყოფელი იქნებოდა ალბათ ქალბატონი პრეზიდენტისთვის, რომ მისთვის ეწოდებინა ვინმეს ნახევრად ფრანგი, როდესაც იგი ავირჩიეთ საქართველოს პრეზიდენტად".
- ღარიბაშვილს არც აქ დაუსრულებია და პრეზიდენტს პარლამენტში დიასპორის წარმომადგენლის მოხვედრის ინიციატივაზეც უპასუხა: "არათუ პარლამენტში, ჩვენ დიასპორის, ფრანგული დიასპორის წარმომადგენელი, დავნიშნეთ, ავირჩიეთ საქართველოს პრეზიდენტად".
- ქვეყნის განვითარების მიმოხილვის და მთავრობის ქების შემდეგ, გამოსვლის დასასრულს ღარიბაშვილი ზურაბიშვილზე საუბარს ისევ დაუბრუნდა:
- "დღეს გვაქვს დემოკრატია მეგობრებო, თუნდაც, ქალბატონი პრეზიდენტი გამოვიდა, ორი დღე გვაკრიტიკებს მთელს ხელისუფლებას ასეთ მშვიდობიან პერიოდში. ესეც არის დემოკრატიის კიდევ ერთი ნათელი მაგალითი და დადასტურება. ჩვენ ქვეყანაში გვაქვს დემოკრატი"