ამის შესახებ კლინიკა ვივამედში ექიმებმა განცხადება გააკეთეს.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: ექიმების განმარტებით, შეიძლება ითქვას, რომ ტენდენცია არის დამძიმებისკენ. გამომდინარე იქიდან, რომ სხეულის წონა და მასა დაქვეითებული რჩება.
- ამბობენ, რომ 20 თებერვალს წონა იყო 67 კილოგრამი და სხეულის მასის ინდექსი იყო 18,2, გამოხატულია ზოგადი საერთო სისუსტე, სააკაშვილი ძალიან დასუსტებულია და ძირითადად საწოლშია.
- მათივე თქმით, პაციენტის ყოველდღიურ რეჟიმში ენერგეტიკული ბალანსი მიდის უარყოფით რეჟიმში, რაც იმას ნიშნავს, რომ პაციენტი იღებს, დაახლოებით, მესამედს ან მეოთხედს კალორაჟს, ვიდრე მას ეს ესაჭიროება.
- განმარტავენ, რომ მას აქვს სრული შეუგუებლობა იმ პირობებთან, რა პირობებშიც იმყოფება.
დეტალები: მათი განმარტებით, სააკაშვილს კიდურები სტკივა, განიცდის ამას და მას ექიმები ყველანაირად ეხმარებიან, მაგრამ ტკივილი რჩება.
- "ყველაზე სავალალო ისაა, რომ კლება რჩება არაბალანსირებული. არაბალანსირებულ საკვებს იღებს და ირგებს. გულისრევა ძალიან იშვიათადაა, თუმცა არაბალანსირებული კვება ძალიან გვიშლის ხელს", — ამბობს ექიმი.
- განმარტავენ, რომ პაციენტის ლაბორატორიული მონიტორინგი ხდება ყოველკვირეულად, უკეთებენ სისხლის საერთო და სხვადასხვა საჭირო ანალიზებს.
- მათივე თქმით, არის უმნიშვნელო ცვლილებები და აუხსნეს, რომ უნდა მიიღოს სალათები.
- "რასაც ვეუბნები, სჯერა. ვერ ვიტყვი, რომ არ მომყვება. ჰემოსტაზის მაჩვენებლებიც გამოსწორებულია. თადარიგს ვჭერთ, რომ ცვლილებები არ გაღრმავდეს", — თქვა ექიმმა.
- ენდოკრინოლოგის თქმით, არსებობს გარკვეული ენდოკრინული პათოლოგიები, რომლებიც ხასიათდება მადის დაქვეითებით, თუმცა ეს ჩატარებული კვლევებით გამოირიცხა.
- "რაც ნიშნავს იმას, რომ ესაა პაციენტის ფსიქოემოციური ფონიდან გამომდინარე, რომელიც თავისუფლების იძულებითი აღკვეთის მომენტითაა განპირობებული, ამას თავადაც აღნიშნავს", — განმარტავს ექიმი.