გიორგი მგელაძე მუხტარლის გატაცებაზე: პასუხისმგებლობა ჩვენს ხელისუფლებას ეკისრება
ფოტო: თორნიკე მანდარია / On.ge
სტუდია მონიტორის ჟურნალისტი და საქართველოს ჟურნალისტური ეთიკის საბჭოს თავმჯდომარე, გიორგი მგელაძე ამბობს, რომ საქართველოდან აზერბაიჯანელი ჟურნალისტის გატაცებაზე პასუხისმგებლობა საქართველოს ხელისუფლებას ეკისრება. ამის შესახებ მგელაძემ On.ge-ს სახელმწიფო უსაფრთხოების შენობასთან გამართულ აქციაზე განუცხადა.
მგელაძის თქმით, მუხტარლი აზერბაიჯანში ან საქართველოს ხელისუფლების ხელშეწყობით, ან "წაყრუებით" მოხვდა.
"ადამიანის უფლებების დაცვაზე თუ აქვს პრეტენზია ჩვენს ქვეყანას, წარმოუდგენელია გადასცეს, ან ხელი შეუწყოს ჟურნალისტის გადაცემას იმ ქვეყანაში, სადაც უკვე საქვეყნოდ აღიარებულია, რომ ჟურნალისტების, ადამიანების უფლებები ირღვევა და ის შეიძლება იქ გახდეს წამებისა, არაადამიანური მოპყრობის და არასამართლიანი სასამართლო განხილვის მსხვერპლი," - უთხრა მგელაძემ On.ge-ს.
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის შენობასთან აზერბაიჯანელი ჟურნალისტის, აფგან მუხტარლის მხარდასაჭერი აქცია რამდენიმე წუთის წინ დაიწყო. აქციაზე შეკრებილები არიან მედიისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენელები.
აფგან მუხტარლი აზერბაიჯანის ხელისუფლების მიერ დევნილი ჟურნალისტია, რომელიც თავს თბილისს აფარებდა ოჯახთან ერთად. მისი ცოლის, ლეილა მუსტაფაევას თქმით, აფგანი თბილისში, სოლოლაკის ტერიტორიიდან 29 მაისს დაიკარგა, მოგვიანებით კი აღმოჩნდა, რომ ის აზერბაიჯანშია დაპატიმრებული საზღვრის უკანონოდ კვეთის ბრალდებით. მუსტაფაევას აინტერესებს, როგორ გადაკვეთა მუხტარლიმ საქართველო-აზერბაიჯანის საზღვარი მაშინ, როცა მისი პასპორტი თბილისში, სახლში ჰქონდა დატოვებული. თავად მუხტარლიმ აზერბაიჯანში ადვოკატს უთხრა, რომ ის ნაცემია.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო ამბობს, რომ მათ გამოძიება ადამიანის თავისუფლების უკანონოდ აღკვეთის მუხლით დაიწყეს, თუმცა, ჯერ არ განუმარტავთ, როგორ აღმოჩნდა თბილისში დაკარგული ჟურნალისტი ბაქოს ციხეში. აფგან მუხტარლი ჯერ კიდევ რამდენიმე დღის წინ ამბობდა, რომ აზერბაიჯანის ხელისუფლების მიერ დევნილ პირებს საქართველოში საფრთხე ემუქრებათ, რადგან მათ თავშესაფარს არ აძლევენ და უკან, აზერბაიჯანში აბრუნებენ, სადაც წამება და მრავალწლიანი პატიმრობა ელოდებათ.
აფგან მუხტარლის აზერბაიჯანის პროკურატურამ სამი ბრალი წაუყენა, სასამართლომ კი ჟურნალისტს სამთვიანი წინასწარი პატიმრობა შეუფარდა.