ცერცვაძის თქმით, თანამდებობაზე რჩება
ფოტო: კადრი ვიდეოდან/პირველი არხი
ინფექციური საავადმყოფოს დირექტორის, თენგიზ ცერცვაძის განცხადებით, თანამდებობაზე რჩება. ის ფიქრობს, რომ წინა განცხადება ემოციური იყო და განმარავს, რატომ აპირებდა წასვლას და რატომ გადაიფიქრა.
"ერთი, რამაც მაფიქრებინა, რომ ის განცხადება მაინც ემოციური იყო და შეიძლება, საქმისთვის და ქვეყნისთვის სჯობს რომ დავრჩე, არის ის, რომ ძალიან საინტერესო იყო რეაქცია. მე რომ მეგონა თავიდან, რომ მთელი ქვეყანა დაინგრა და ყველა ჩემს წინააღმდეგაა, ესაა საზოგადოების ძალიან მცირე ნაწილი. იმდენად მცირე ნაწილი, რომ მე ეს განწყობები და მსგავსი შეფასებები ვერსად ვერ ვიგრძენი — ვერც სამსახურში, ვერც ყოფით პირობებში, ელემენტარულად, ქუჩაში, მაღაზიაში. საზოგადოების მხრიდან ვიგრძენი ცალსახა და უპირობო მხარდაჭერა. ამან მაფიქრებინა, რომ მე კი არ უნდა ვტოვებდე სამსახურს, აი, ეს ხალხი უნდა ტოვებდეს", — თქვა მან საზოგადოებრივი მაუწყებლის ეთერში.
შეგახსენებთ, 4 მაისს ცერცვაძემ განცხადება გაავრცელა, რომელშიც წერდა, რომ "გულნატკენი და შეურაცხყოფილი" იყო და თანამდებობის დატოვებას ფიქრობდა. მიზეზად მან უსამართლო და უსაფუძვლო ცილისწამებები და ბრალდებები დაასახელა.
დღეს, პირველი არხის ეთერში განმარტა, რომ გულისხმობდა, საზოგადოების ნაწილის მხრიდან თავდასხმას. ცერცვაძის განცხადებით, ჯანდაცვის მინისტრის სიტყვებს, რომ კოვიდპანდემიის მართვისას თანხები გაიფლანგა, კონკრეტული ჯგუფი მის წინააღმდეგ იყენებდა.
რაც შეეხება მინისტრის კომენტარს, 27 აპრილს ცნობილი გახდა, რომ ჯანდაცვის სამინისტრო ამოწმებს, რამდენად მიზნობრივად დაიხარჯა კოვიდკლინიკებისთვის გამოყოფილი თანხები. ზურაბ აზარაშვილმა თქვა, რომ ზოგიერთი კლინიკა თანხებს არამიზნობრივად ხარჯავდა და პაციენტებს საჭიროზე დიდხანს აჩერებდნენ. თუმცა მას არ დაუკონკრეტებია, რომელ კლინიკებზე საუბრობდა.
"ექთნებს და ექიმებს სახელმწიფოს მიერ გადახდილ დანამატებს არ აძლევდნენ და სამწუხაროდ არის რამდენიმე კლინიკაში შემთხვევა, როდესაც დირექტორები და მოადგილეები 5-ჯერ, 10-ჯერ იზრდიდნენ ხელფასს მათ ხარჯზე", — ამბობდა მინისტრი.
მას შემდეგ, რაც ცერცვაძემ განცხადება გაავრცელა, აზარაშვილმა განმარტა, რომ სამინისტრო არ გეგმავს ინფექციური საავადმყოფოს შემოწმებას კოვიდკლინიკებში თანხების არამიზნობრივად გახარჯვასთან დაკავშირებით. მისი თქმით, ამ კლინიკის ექიმები თავად არიან ჩართული სხვადასხვა დაწესებულების შემოწმების პროცესში.