წინასწარი მონაცემებით, რუსთავში ქართული ოცნების კანდიდატი ირაკლი შატაკიშვილი ლიდერობს
ცენტრალური საარჩევნო კომისიის წინასწარი მონაცემებით, რუსთავისა და გარდაბნის ოლქში ქართული ოცნების კანდიდატი ირაკლი შატაკიშვილი ლიდერობს. დათვლილია ხმების 100%.
წინასწარი შედეგები ასე გადანაწილდა:
- ირაკლი შატაკიშვილი (ქართული ოცნება) — 90,612%;
- მამუკა ტუსკაძე (სოციალური სამართლიანობისთვის) — 6,952%;
- კამალ მურადხანოვი (საქართველოს ერთობისა და სამართლიანობის პარტია) — 2, 436%.
რუსთავსა და ბათუმში შუალედური არჩევნები გაიმართა. ამომრჩევლებმა რუსთავში საქართველოს პარლამენტის, ხოლო ბათუმში საკრებულოს მაჟორიტარს აირჩიეს. არჩევნებისთვის რუსთავსა და გარდაბანში 117, ხოლო ბათუმში 14 საარჩევნო უბანი იყო გახსნილი.
ბათუმში საკრებულოს ახალი მაჟორიტარი წევრის არჩევა მას შემდეგ გახდა საჭირო, რაც ნაციონალური მოძრაობიდან საკრებულოს წევრი, ნუგზარ ფუტკარაძე გარდაიცვალა. ენმ-მა მის გარდაცვალებაში ქართული ოცნება დაადანაშაულა. პარტიაში აცხადებენ, რომ ფუტკარაძეზე აჭარის მთავრობის თავმჯდომარის, თორნიკე რიჟვაძის მამა, ძალოვანი უწყების მოქმედი მაღალჩინოსანი, დავით რიჟვაძე ზეწოლას ახდენდა.
რაც შეეხება რუსთავს, პარლამენტის მაჟორიტარი დეპუტატის ასარჩევად, არჩევნების ჩატარება აუცილებელი გახდა, რადგან ქართული ოცნების წარმომადგენელი, ნინო ლაცაბიძე რუსთავის მერად აირჩიეს.