გახარია აცხადებს, რომ ივერი მელაშვილი და ნატალია ილიჩოვა პოლიტპატიმრები არ იყვნენ
ექსპრემიერი გიორგი გახარია აცხადებს, რომ ივერი მელაშვილი და ნატალია ილიჩოვა პოლიტპატიმრები არ იყვნენ. მისი მტკიცებით, მათი დაკავება და ეს გამოძიება არ იყო მისი წინასაარჩევნო კამპანია, მაგრამ ნეგატიური გავლენა მოახდინა საარჩევნო გარემოზე.
"არცერთ შემთხვევაში არცერთ მხარეს, არც ხელისუფლებას და, რა თქმა უნდა, არც ოპოზიციას პოლიტიკური ელფერი ამ საკითხისთვის არ უნდა შეეძინა. ერთმაც შესცოდა და მეორემაც.
აქ ძალიან ბევრი ქვეყნისთვის უაღრესად მნიშვნელოვანი ინსტიტუტები იყო ჩართული, სასამართლო, ეკლესია, ხელისუფლება, სხვადასხვა პოლიტიკური პარტია, საგარეო საქმეთა სამინისტრო და ბოლოს ამაში იყო ჩართული ჩვენი საერთაშორისო ურთიერთობები, როგორც ინსტიტუცია, არ მინდა საგარეო საქმეთა სამინისტრო ვთქვა", — განაცხადა მან და აღნიშნა, რომ ამ ისტორიიდან პოზიტიური შედეგი არ გამოვიდა.
გახარია ამბობს, რომ გარეჯის საკითხზე მიმდინარე გამოძიებაზე იცოდა, მაგრამ არ იცოდა რომ მათ დაკავებას აპირებდნენ. მისი თქმით, ამ გადაწყვეტილებას იღებდა სასამართლო და პროკურატურა და მათ ჰქონდათ შესაბამისი დამოუკიდებლობის ხარისხი.
2020 წლის 29 სექტემბერს საქართველოს გენერალურმა პროკურატურამ განაცხადა, რომ 17 აგვისტოს თავდაცვის სამინისტროსგან მიიღეს ინფორმაცია, რომელიც ეხებოდა საქართველო-აზერბაიჯანის საზღვრის დელიმიტაცია-დემარკაციის კომისიის საქმიანობას. მათივე განცხადებით, დაიწყო გამოძიება, რომელიც უცხო ქვეყნისათვის საქართველოს ტერიტორიის ნაწილის გაცემისკენ მიმართული მოქმედებას ეხებოდა. როგორც უწყებაში ამბობენ, საქართველოს საზიანოდ მეზობელი ქვეყნისთვის 3 500-მდე ჰა ფართობი მიწის გადაცემის საფრთხე შეიქმნა.
28 იანვარს კარტოგრაფების საქმეზე ბრალდებული ივერი მელაშვილი და ნატალია ილიჩოვა გირაოს სანაცვლოდ გაათავისუფლეს.