ევროკავშირის დროშა იყო ფინალური აკორდი, რომ დასამარდეს ის, რისკენაც აქვს სწორება ქართველ ხალხს — დეკანოზი ზაზა თევზაძე
ფოტო: კადრი ვიდეოდან/ფორმულა
დეკანოზი ზაზა თევზაძის განცხადებით, ძალადობრივი ჯგუფების მიერ ევროკავშირის დროშის ჩამოგლეჯა იყო ფინალური აკორდი, რომ საბოლოო ჯამში დასამარდეს ის, რისკენაც ქართველ ხალხს აქვს სწრაფვა. ასე აფასებს ის 5-6 ივლისის ძალადობრივ მოვლენებს TV პირველის ეთერში.
"ლუსტრირება მოხდა ჩვენი საზოგადოების. საზოგადოების თუ მთლიანობაში ვიტყვით ჩვენ სად ვიმყოფებით, როგორ ვაფასებთ მოვლენებს, რა ხდება ეკლესიაში, პოლიტიკაში და ასე შემდეგ. რა მიზანმიმართულებები გააჩნია ქართულ სახელმწიფოს, საზოგადოებას. ეგ არის მთელი რიგი საკითხები, რომელიც ჩვენ გვაფორიაქებს და ემოციით გვტვირთავს.
პირველ რიგში, ჩვენ რასაც წავაწყდით, ეს იყო მიზანმიმართული ქმედება, არნახული ჟურნალისტების წინააღმდეგ. მარტო ჟურნალისტები იქ არ ყოფილან და ბევრ ასპექტზე აისახა. ევროკავშირი და გაერო ეს იყო კულმინაცია, ევროკავშირის დროშა ეს იყო ფინალური აკორდი იმის, რომ საბლოო ჯამში დასამარდეს ის, რისკენაც აქვს სწორება ქართველ ხალხს", — განაცხადა მან.
მისივე თქმით, არავინ არ შემოვა ქვეყანაში, სადაც ასეთი საშიშროებაა.
"ეს არის სრული გაუცხოვება, სრული განზიდვა იმ ადამიანებისა, რომლებსაც ოდესმე აინტერესებდათ ღვინის სამშობლოში, ერთ-ერთ უძველეს ცივილიზაციის კერაზე მოსვლა და ნახვა. მაგრამ როდესაც ამას აწყდებიან, ბუნებრივია, არავინ არ ურჩევს ასეთ ქვეყანაში შემოსვლას. დაახლოებით, ჩვენ ასეთ მდგომარეობაში ვართ", — თქვა მან.
ძალადობრივი და ჰომოფობიური აქციის მონაწილეებმა პარლამენტთან ევროკავშირის დროშა 2-ჯერ ჩამოგლიჯეს და დაწვეს. ბოლო შემთხვევა 6 ივლისს მოხდა, როცა პოლიციამ ჟურნალისტები და აქტივისტები პარლამენტის ტერიტორიას განარიდა და ისინი შეუშვა. 7 ივლისს პარლამენტის თავმჯდომარემ, კახა კუჭავამ დროშა ხელახლა დაკიდა.