თუ მელია გირაოს არ გადაიხდის, ციხეს ამნისტიის კანონით დატოვებს
თუ ნაციონალური მოძრაობის თავმჯდომარე, ნიკა მელია გირაოს არ გადაიხდის, ციხეს ამნისტიის შესახებ კანონით დატოვებს. ამის შესახებევროპული საბჭოს პრეზიდენტთან, შარლ მიშელთან სამუშაო ვახშმის შემდეგ განაცხადა. აქამდე ქართული ოცნების წარმომადგენლები აცხადებდნენ, რომ ამნისტიის კანონს გირაოს გადახდის შემდეგ დააინიცირებდნენ.
"მას თუ ეჩქარება გამოსვლა გირაო გადაიხდება ევროკავშირის მიერ და ეს გზა არსებობს. ის თუ ფიქრობს, რომ მისი ღირსება უფრო მაღლაა, ვიდრე საქართველო, კი ბატონო. ცოტა ხანი იქნება, ამნისტრიის კანონი მიღებულ იქნება და ეპატიება სავარაუდო დანაშაული", — აღნიშნა პაპუაშვილმა.
პრეზიდენტის სასახლეში მყოფმა პოლიტიკოსებმა განაცხადეს, რომ 27 აპრილს ოპოზიცია პარლამენტში შევა და ამნისტიის შესახებ კანონს დაარეგისტრირებს. ამასთან, იმავე დღეს პრეზიდენტი გიორგი რურუას შეიწყალებს.
ნაციონალურმა მოძრაობამ შეთანხმებას ხელი არ მოაწერა. ამის მიზეზად კი დოკუმენტში არსებული ხარვეზები დაასახელა. ამასთან პარტიის ლიდერი, ნიკა მელია ამბობს, რომ არ აპირებს გირაოს გადახდას და ამ პირობით საპატიმროს დატოვებას.