ეს არის მწვანე შუქი ქართული ოცნებისთვის — მოძრაობა სირცხვილია ამნისტიის პუნქტზე
ფოტო: ევროკავშირის წარმომადგენლობა
მოძრაობა სირცხვილიას განცხადებით, დოკუმენტის ერთ-ერთი პუნქტი, რომელზეც ამ წუთებში ოპოზიცია და ქართული ოცნება კრისტიან დანიელსონის მედიაციით მსჯელობენ, არის "მწვნე შუქი" ქართული ოცნებისთვის.
მოძრაობა სირცხვილია ყურადღებას ამახვილებს პუნქტზე, სადაც წერია, რომ "გამოიცეს ამნისტია, რომელიც შეეხება ოცი ივნისის საქმის მონაწილეებს — როგორც აქტივისტებს, ისე სამართალდამცავებს".
"აქტივისტებსა და სამართალდამცველებს შორის, ტოლობის დასმა სრულიად მიუღებელია; ამნისტია, როგორც ჰუმანური აქტი, გამოიყენება დამნაშავეების მიმართ. სირცხვილია ამ პუნქტის აქტივისტებზე გავრცელება, უსამართლობაა სამართალდამცველების გათავისუფლება პასუხისმგებლობისგან (ისედაც არავისი დამდგარა) ქვეყანაში, სადაც მანიფესტაციის უფლების რეალიზება ისედაც თითქმის შეუძლებელია", — აცხადებენ სირცხვილიაში.
მათი განცხადებით, ეს არის "მწვანე შუქი მავნე პრაქტიკის გაგრძელებისთვის და მმართველი პარტიის რეპრესიული პოლიტიკისთვის".
"ეს არის მწვანე შუქი ქართული ოცნებისთვის, რომ ჯერ ჩვენს კონსტიტუციით გარანტირებულ უფლებებს წაგვართმევს, დაგვარბევს, მერე ისევ ჩვენ გვაგებინებს პასუხს მიკერძოებული მართლმსაჯულების გამოყენებით. ეს არის მწვანე შუქი ამ მავნე პრაქტიკის გაგრძელებისთვის და მმართველი პარტიის რეპრესიული პოლიტიკისთვის", — ნათქვამია განცხადებაში.
On.ge-მ ევროპული საბჭოს პრეზიდენტის წარმომადგენლის, კრისტიან დანიელსონის მიერ შეთავაზებული დოკუმენტის შინაარსი მოიპოვა. ჩვენი წყაროს ინფორმაციით, ეს არის ის თემები, რაზეც ოპოზიცია და ხელისუფლება ამ წუთებშიც მსჯელობენ. საუბარია პოლიტპატიმრების გათავისუფლებაზე, თუმცა არაფერი წერია ვადამდელი არჩევნების შესახებ.
დანიელსონის მედიაციით მხარეებს შორის შეხვედრა 17:00 საათზე დაიწყო. ის მეორედ 27 მარტს ჩამოვიდა. 28 მარტს საქართველოში ევროკავშირისა და ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩსა და არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლებს, ხოლო 29 მარტს პოლიტიკურ პარტიებს ინდივიდუალურ ფორმატში შეხვდა.