ზურაბ ჯაფარიძემ ახალი გირჩი დააფუძნა
ფოტო: On.ge / დარინა ქამადაძე
ზურაბ ჯაფარიძემ ახალი გირჩი ოფიციალურად დააფუძნა. დღეს 26 დეკემბერს ყრილობა გაიმართა, სადაც ახალი გირჩი შეიქმნა. პარტია დარეგისტრირდა სახელით მეტი თავისუფლება — გირჩი. ზურაბ ჯაფარიძე პარტიის თავმჯდომარედ აირჩიეს.
ჯაფარიძის განცხადებით, ახალი გირჩის მთავარი განსხვავება მის ღიაობასა და გახსნილობაში იქნება. მისი თქმით, ეს პლატფორმა ახალგაზრდებს საშუალებას მისცემს საკუთარი იდეები წინ წამოსწიონ.
"მთავარი განსხვავება იქნება, რომ მე მინდა ახალი გირჩი იყოს მართლა გახსნილი, ღია პლატფორმა ამ ახალგაზრდებისთვის. ჩემი თავი, როგორც ცნობადობის მქონე ადამიანის, როგორც გირჩის ბრენდი, როგორც გირჩის ტელევიზია, ამ ადამიანებმა გამოიყენონ საკუთარი იდეების წინ წამოსაწევად და მათ შორის, სცადონ საკუთარი თავი ქართულ პოლიტიკაში", — განაცხადა მან.
პარტიის წარმომადგენელმა, ნინა საჯაიამ On.ge-სთან საუბრისას განაცხადა, რომ ამჟამად პარტიაში 18 ადამიანი იმყოფება, მათგან 9 პოლიტსაბჭოში და 9 სარევიზიო კომისიაში.
"ჩვენი პარტიის იდეა მდგომარეობს იმაში, რომ მეტი ახალგაზრდა, მეტი პოლიტიკით დაინტერესებული ადამიანი მოვიდეს, ჩვენი კარი ყოველთვის ღიაა. ახლა ვაკეთებთ პლატფორმას, სადაც ნებისმიერ ადამიანს შეეძლება მოვიდეს, თავისი თავი გამოსცადოს, როგორც პოლიტიკოსმა და იბრძოლოს მეტი თავისუფლებისთვის. ამასთან, პარტიაში ქალები ვაქტიურობთ საკმაოდ. პოლიტსაბჭოში არის 4 ქალი, სარევიზიო კომისიაში — 2", — განაცხადა საჯაიამ.
რა მოხდა გირჩში
4 დეკემბერს ზურაბ ჯაფარიძემ განაცხადა, რომ იაგო ხვიჩიასთან, ვახტანგ მეგრელიშვილთან და ალექსანდრე რაქვიაშვილთან ერთად გირჩის კეთებას აღარ აპირებს. ამის შესახებ ჯაფარიძემ Facebook ჯგუფ გირჩის ბაბლში დაპოსტა, სადაც არ გაუვრცელებია დამატებითი განმარტებები იმის შესახებ, რა გახდა დაშლის მიზეზი.
მომხდარს გამოეხმაურენ ხვიჩია, მეგრელიშვილი და რაქვიაშვილი, რომლებიც თქვეს, რომ ჯაფარიძის განცხადება მოულოდნელი იყო. ხვიჩია განაცხადა, რომ პარტიიდან წასვლას არ აპირებს, რაქვიაშვილის თქმით კი, არც გირჩი წარმოუდგენია ჯაფარიძის გარეშე და არც ის, რომ ზურა მათ გააგდებს.
უკვე 5 დეკემბერს, ზურაბ ჯაფარიძემ გირჩის ჯგუფში დაწერა, რომ მას და პარტიის დამფუძნებლებს სურთ მხოლოდ სახელის და Facebook გვერდის დატოვება, სხვა რესურსები კი იაგო ხვიჩიას, ვახტანგ მეგრელიშვილს და ალექსანდრე რაქვიაშვილს დარჩებათ. თუმცა, ჯაფარიძე წერს, რომ ამ შეთავაზებაზე ურჩიეს "დაოკებულიყო" და თავისი ნებით წასულიყო, ასევე დაემუქრნენ, რომ "განადგურდებოდა". ამის შესახებ ჯაფარიძემ პარტიის დახურულ ჯგუფში, გირჩის ბაბლში დაწერა.